er der nogen som kender proceduren hvis man skal sælge sin svenske bil til en dansk forhandler?
Kan man ''bare'' tage pladerne og så efterfølgende ordne papirerne til vv?
På forhånd tak. :-)
Hej Peter
Jeg havde samme problem med Gentofte kommune, det var ikke særlig opdateret. Derimod var borgerservice på Trianglen nr. 1 meget behjælplige, skulle bare hente kortet dernede, da de ikke sendte kørekort ud af landet.
Har læst mig frem til at det er et kort for unge under 26. men prismæssigt aner jeg intet om det, der står bare at man får 30% rabat på kortet.
http://www.sj.se/sj/jsp/polopoly.jsp?d=242&a=7164&l=sv
Er det nogle der har erfarninger med dette?
Har provet at beregne en pris på sj.se men syntes ikke rigtigt at det spiller?
Skal fra malmø c til hellerup hverdag.
Nej, det var rådgivning i forbindelse med køb af lejlighed og sådan. Men han har stor ekperstise på området, hvilket også ses på hjemmesiden.
Åke Lindström
advokat och byggnadsingenjör
Lång praktisk erfarenhet från byggindustrin. Arrangör av och förläsare vid ett flertal kurser inom fastighets- och entreprenadjuridik.
Direkt: 031-700 81 31
Mobil: 0705- 80 58 67
E-post: advokat@lindstrom.se
byggnadsingenjör de må vide hvordan tingene skal laves rigtigt. :)
Jeg brugte Åke Lindström fra Lindstrom & partner. De er virkelig hurtige. Bare smid ham en mail og du får hurtigt respons. http://www.lindstrom.se/
Christian
Nu var det ikke ment som en chikane af nogen men blot en ønkse om at erhverve en bil som man ikke så på hvert et gadehjørne.
Men det gør man da heller ikke med en trehjulet cykel :)
Ja mente også at have hørt disse reservedels var ret høje.
Har gennemsøgt bytbil de sidste par dage og er blevet lidt vild med en Audi cab fra 1995.
Men går og tænker på om en trafik forsiring er nok? Bor i Lönngarden men ved ikke hvor meget kriminalitet der er og sådan?
Overtog min lejlighed den 1 januar så er stadig ret grøn vedr. det svenske.:)
Da alderen er på den forkerte side af 25 år så skal det jo helst være en bil uden kasko el. det halvforsikring der.
Men klassen omkring de 100K må der da os være noget sjov?
Overvejde os en A3 men det minder mig om noget forkert, sådan lidt tøsevogn eller hvidløgs vogn...