Jump to content

JkMa

Members
  • Antal indlæg

    98
  • Medlem siden

  • Senest besøgt

About JkMa

  • Fødselsdag 02-09-1971

core_pfieldgroups_99

  • Location
    Malmö
  • Interests
    Mc, jagt, espresso(maskiner)
  • Occupation
    Process Operatør

JkMa's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

10

Reputation

  1. Hej og tak for svaret. Har været inde på SKAT´s hjemmeside og se omkring ang udregning af dansk afgift på udenlandske køretøjer. Der er bla. en regnemaskine man kan bruge. Men når man skal indtaste køretøjets værdi (Oprindelig nypris inkl. moms og afgifter), og handelsværdi i danmark. Er der nogen som ved om "Oprindelig nypris inkl. moms og afgifter" prisen i Sverige eller Danmark? Fortsat god aften :)
  2. Har hørt en fulg synge om, at man kan få tilladelse til, i en periode, at køre i sin svensk indreg. bil i dk. Altså i en periode hvor man er fraflyttet sverige og tilbage til dk. Nogle her som kender til det eller ved hvor man skal søge? Dansk politi måske?! Go dag :)
  3. Hej alle. Er det hos SKAT i dk man skal finde ud af hvor meget afgiften vil blive på ens svenske bil, hvis man tager den med til dk for at omregistrere den? Og er det til at gennemskue? På forhånd tak.... ;o)
  4. Har sendt dig en pm ;)
  5. Ja for pokker, papirene skal være iorden ;) Flippede de toldere helt ud eller hva:scared: Jeg går fluks videre med sagen, var bare ikke sikker på hva polisen sagde til os med dansk jagttegn, om det overhoved var muligt at få vapenlicens. Tak for dit svar :th2:
  6. Har nogle af jer haft brug for at søge svensk vapenlicens med jeres danske jagttegn? Og hvis, godtager de svenske myndigheder et dansk jagttegn, eller skal det laves om til svensk jagttegn, som svenskere kan bosiddende i dk? Jeg har prøvet at lede efter reglerne om emnet i den svenske våbenlov, svensk jagtregister osv. og kan ikke finde noget, ud over der kan gives dispens til udenlandske jægere, men intet om detaljerne i emnet.
  7. Hej, Ville lige høre om vi har nogle aktive danske jægere her i forummet, som bor i sweden? :th2:
  8. Yes, det har jeg... og jeg vil være ked af min datter mistede sine penge. Men tak for svar EBL, nu må vi jo se om det overhoved når der til
  9. Hej kære forum. Bare et lille spørgsmål til de kloge: En børneopsparing i dansk bank er vel også dækket af statsgarantien?? På forhånd tak ;)
  10. Læste godt din tråd om dette tidligere, tak for info
  11. Nej det behøver du ikke, jeg tror der er prisforskel fra bilmærke til bilmærke, og fra behandling til behandling. Men tak for tilbuddet ;)
  12. Ja, jeg har det lidt på samme måde med min bil, og så skal den bare holdes godt mens jeg har den :)
  13. @Jette, Tak for info, jeg tjekker stedet ud ;) Ellers ser det jo ud til folk her kør så nye biler og skifter dem så hurtigt ud, at en undervognsbehandling aldrig bliver aktuel
  14. Hej. Søgte på dette emne, og fandt nogle få gamle tråde. Så vil lige høre med jer, Kan nogle her anbefale steder i Malmø og omegn, hvor I har fået dette udført tilfredsstillende, eller om der er steder man skal holde sig fra??!! På forhånd tak :)
×
×
  • Tilføj...