Jump to content

clary

Members
  • Antal indlæg

    12
  • Medlem siden

  • Senest besøgt

Alt der er opslået af clary

  1. Det ku' det nu godt ha' været, men det er en U 47. :th2: De ser jo identiske ud, medmindre man får mulighed for at klikke rundt mellem karakteristikkerne. Interesserer du dig for lyd - vintage grej?
  2. Tænkte det nok, men sætningen blev for besværlig, hvis jeg skulle tage højde for det. Ærgerligt at forsøget med 'høn' for 'han/hun' aldrig blev til noget. :)
  3. Også velkommen. Ham du arbejder med, er det indendørs eller udendørs bane han kan hjælpe med - og ved du hvor?
  4. Har sendt dig mail med billink. Prøv lige at se det.
  5. Det gælder jo desværre også i København, men alligevel kan man rundt om på skoler få randtider / aftentider hvor børn og unge ikke træner. Men det er selvfølgelig altid sværere med indendørs tider mellem 1. november og 31. marts. Udendørs fodbold er for mit vedkommende begrænset til perioden april - oktober og af vejrlig, og det er ikke tilstrækkeligt for formen. Jeg talte med ejeren af sportsbutikken i Klippan, som også gerne vil spille. Han savnede et indendørs fodboldhold, da alle han kendte vælger at spille inne bandy. Det kan være, at han kender et sted.
  6. Uh, det er en sej omgang. Det er længe siden, at jeg har så ondt, og jeg har måttet proppe mig med panodil'er. Og, det plejer at være sådan, at jo mere ondt, desto være er, den kæbehulebetændelse der følger. Mht. 3 kunne jeg så ikke lige så godt købe 3 hos den svenske udbyder? Vedr. 3's mobile bredbånd er der i hvertfald mere at få for pengene, hvis jeg vælger det svenske. Fra 3's side står der, at man skal bruge styresystem 10.4, og jeg har 10.3.9 - og jeg har ikke tænkt mig at ændre det af hensyn til evt. mobil bredbånd???
  7. Alletiders - du er meget velkommen, og jeg kan garantere, at kondien hurtigt bliver bedre. Hverken bedre halvdel eller børn er et must. Det gør det nok bare nemmere for dig at få tid til det.http://www.sunddebat.com/debat/images/smilies/smile.gif
  8. Hej Det lyder godt Leon. Der kan jo også sagtens være deltagelse af nogle lokale, et integrationshold gør jo intet. PS: Kender du evt. nogle Ørelæger der er gode til børn? dbh Claus
  9. Tusind tak for det hurtige svar Gio. Jeg ved, at de også har mobiltelefoni, men de tilbyder ikke TV vel?
  10. Hej d. 1. marts (2008) starter vores nye liv i Klippan. Jeg havde håbet, at vi kunne have alt på plads inden, men sådan bliver det desværre ikke. Jeg kan ikke bestille mit bredbånd/TV/IT-telefoni før, at jeg modtager mit svenske cpr. nr., og derefter tyder alt på, at der er 3 ugers leveringstid. Jeg kan godt overleve 3 uger uden TV, og telefonien må klares med mobilen, men det er værre med internettet, da det er vitalt for mit selvstændige arbejde. Jeg prøver, at finde ud af hvilken tjeneste, og udbyder, jeg skal vælge. Jeg havde forstået via www.telepriskollen.se: http://www.telepriskollen.se/Internet/Produkt.aspx?iProduktID=1252&iProduktTypID=4 at den bedste / billigste udbyder i Klippan var Tele 2 - eks. vis med tjenesten 3-play (kombinationen Bredbånd/ TV / Telefoni) men på deres hjemmeside - http://www.tele2.se/analog-tv-analogt-eller-digitalt.html er Klippan ikke blandt kommunerne / ort'erne, hvor de lader til at levere? Er der nogen, der ved hvilken udbyder som dækker Klippan, og som leverer den bedste kombinerede tjeneste (Bredbånd/ TV / Telefoni)? På forhånd tak for en enhver hjælp. :) Claus PS: Er der nogen kabel TV-tjeneste hvor man kan se dansk Superliga fodbold (TV3+ (DK) + Viasat Sport)? http://www.sunddebat.com/debat/images/smilies/new.gif
  11. Hej På tordag d. 28. februar 2008, flytter vi far, mor og datter (2 år og 3 mdr.) til Klippan. 1) Er der andre danskere med børn på den alder i området fra Helsingborg til Klippan? 2) Er der måske nogle mænd, som kunne have lyst til at spille / etablere et indendørs fodbold en hverdagsaften (helst tirsdage eller onsdage)? - dbh Claus
×
×
  • Tilføj...