Hej Persille
Tak for din tid til at skrive dette indlæg, det er rigtigt godt.
Grunden til at I flyttede fra Malmø og ud, er det pga mere plads for samme penge, eller er der ved at opstå bolig problemer i Malmø som i KBH?
Kæresten har ikke kørtkort endnu, men håber da på hun snart får, har tjekket tiderne på DSB og de siger næsten halv tid fra Malmø til KBH H. mod Slagelse til KBH H.
Jeg er naturligvis klar over man selv må gøre noget for at blive "integrerede", men det skal man jo også når man flytter til den anden ende af landet, så det vil kun være så naturligt :)
Alt det med at købe ting som er dyre i Sverige, kan jeg seriøst ikke se problemet i da vi begge arb i dk, så tager man vel bare det over man skal bruge.
Det er dejligt at høre I har fået det til at virke rigtig godt, hvis det er okay, spørger jeg lige ind til noget mere..
Hvordan er det med læge? Kæresten har fået en ide om man ikke kan komme til læge i Sverige, men skal til DK?
Hvordan med hvis vi får børn, med pasning´og sådan nogle ting?
på forhånd tak
Poul Madsen