Jeg udfører arbejde i en masse forskellige lande over hele verden for et firma med hovedsæde i to EU lande. Jeg betaler skat i det ene og arbejdsmarked bidrag i det andet. Jeg bor i et 3. EU land med min kæreste, da jeg frit kan vælge hvor jeg vil bo og min arbejdsgiver betaler min transport med fly dertil (og også til DK hvis jeg vil derhen).
Jeg opholder mig og overnatter på rigtig mange fridage i Danmark da min kæreste studerere i øjeblikket i et 4. EU land og skal bruge meget tid på sit studie.
Jeg er ikke tilmeldt folkeregistret og har været udvandret i mange år hvor jeg har boet i flere forskellige lande.
Min bil er registret i 5. EU land hvor jeg leaser den da der er venstre kørsel i mit bopælsland og jeg vil gerne have en bil i DK med venstre styring (hvor rattet sidder i venstre side).
Det land jeg bor i er desuden ikke lige avanceret som sverige og Danmark mht. folkeregistrering og en egentlig tilmelding kan kun ske hvis man arbejder i det pågældene land. Hvilket jeg ikke gør. Jeg er blevet afvist af intergrations myndighederne der, der fortalte mig at jeg ikke er folkeregistrerings pligtig der, fordi jeg ikke arbejder der og fordi jeg ikke er der over 3 måneder ad gangen pga mit arbejde.
Min situation er så kompleks at jeg har anmodet om tilladelse hos skat til at føre denne bil. Da jeg ikke kunne gennemskue om jeg må eller ej.
Jeg vil selv mene jeg godt må da mine bånd til danmark er stort set ikke eksisterende, jeg ejer intet i danmark og har ingen økonomiske bånd. Samt at jeg vil mener at jeg er på ferie som enhver anden turist når jeg er i DK.
Hvad mener i, må jeg kører en udenlandsk registreret bil i Danmark?