Jump to content

jimmihansen

Members
  • Antal indlæg

    7
  • Medlem siden

  • Senest besøgt

Alt der er opslået af jimmihansen

  1. Og revalidering er IKKE kontanthjælp, tværtimod forlængelse af sygedagpenge!!!
  2. Revalidering er ikke noget du bare får, min sag blev tjekket i hoved røv da jeg flyttede herover fra jylland. Og sys da virkelig at det er dejligt at høre at man efterhånden bliver ragget ned fra højre og venstre fordi man ikke kan arb. TUSIND tak du danske befolkning. Dine ytringer om hvorvidt det er narkomaner osv der får revalidering kan jeg ikke bruge til en skid. Kan du ikke komme med noget jeg kan bruge i min videre søgen om at dette skal lykkes, så har jeg ikke brug for dine kommentarer.
  3. Hov, nu laver jeg vidst selv ged i det:) Den var til Basse og din gode humor
  4. Mikael k, det er god humor du der fremligger, griner
  5. Vidst nemmere jeg selv svarer :) Der som regel en grund til at man kommer på revalidering. Jeg kan ikke holde til at arb. på grund af sygdom, derfor har jeg fået lov til at blive omskolet. Altså ved hjælp af revalidering. Sys bare det er temmelig unfair at en kommune skal bestemme hvor man skal bo i de 5 år man er på denne ydelse.
  6. Hun er på revalidering og er igang med en udd. for at se om hun kan komme videre med et andet job. Syndes bare det er underlig at det er muligt at bo i sverige og arb i danmark, at der så ingen problemer er med at få hverken sygedagpenge eller revalidering, når man bliver syg. så længe man stadig er dansk statsborger.
  7. Vi snakker om at flytte til sverige, men min kæreste kan ikke få lov af kommunen til at flytte da de så vil fratage hende, hendes reavlidering. Er der nogen der har været ude i lignende sager, og hvor kan man evt få noget hjælp??
×
×
  • Tilføj...