Jump to content

Gar

Members
  • Antal indlæg

    4
  • Medlem siden

  • Senest besøgt

Gar's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

10

Reputation

  1. Kunne også godt tænke mig en 535d Touring, med det hele. Tænker bare om den måske er svær at komme af med igen, nu hvor der er kommet ny 5 serie. Er der nogle der evt. kan gi lidt råd her? Kan det "betale" sig at købe en "gammel" model?
  2. Havde møde idag hos Nordea øresundskontoret Hamngatan, og fik lånet uden problemer. Super service. De kontaktede mig hurtigt, jeg sendte alle papirer på mail, og fik derefter en tid til møde. Fik stort set at vide at alt var ok, inden vi gik det hele igennem. Så kan også kun anbefale Nordea, og især øresundskontoret til førstegangs købere i Sverige. Så farvel til Danske Bank/Skånes provinsbank fra mig. Og farvel til Landskrona og goddag til Malmø, Gullviksborg.
  3. Ja har idag Danske Bank/ Skånes Provinsbank, er godt træt af dem, havde også problemer da jeg skulle låne til bilen. Kunne ikke engang få et møde vedr. bolån, bare søg online sagde de. Tænkte netop på Nordea i Hamngatan, vil kikke forbi der imorgen med alle papirene.
  4. Jeg har fået afslag i banken på lånelöfte på sølle 395.000. Jeg kan se at de ikke regner med min kørselsgodtgørelse i en boendekalkyl... Hvilket jeg ikke forstår... I mit tilfælde får jeg samme sats hver måned. så jeg ville da kalde det en "ekstra" fast indtægt. De kikker slet ikke på beløbet der bliver udbetalt, de tar bare min faste indkomst og trækker skat fra. Var forbi swedbanken på kalvebod og fik lavet en boendekalkyl, og der satte hun renten for bundlån på 5,87 og toplån på 9,90, er klar over at man regner med lidt extra % men det her er da i overkanten. For det andet skulle rådighedsbeløbet (kvar att leva på) være på 8900, hvilket jeg også syntes er i overkanten, især når der på deres egen hjemmeside står det skal være på 7200 (så jeg desværre først da jeg kom hjem). I mit tilfælde var mit rådighedsbeløb på 8000, så det er jo sølle 900,- der gør at jeg for afslag. Dem kan jeg nok "finde" et sted, er bare måløs at de ikke regner med beløbet jeg får udbetalt. Håbede at der måske var nogen der lige kunne hjælpe mig med lidt gode råd, inden jeg taler med en ny bank.
×
×
  • Tilføj...