Jump to content

LADYMARION

Members
  • Antal indlæg

    100
  • Medlem siden

  • Senest besøgt

Alt der er opslået af LADYMARION

  1. LADYMARION

    Hemverket.se

    Man skal selv tage billeder og vise huset/lejligheden frem, det er en af grundene til at de ikke koster mere. Vi havde Skandia mäklaren på vores hus i 5 måneder. Og da der ikke skete noget, sagde vi dem op. Så tog et dansk par kontakt til os efter 1 måned og sagde de havde set vores hus på nettet. Så nu skal vi bare have Hemverket til at ordne papirarbejdet for os. Den har således ikke været på nettet. Den ene ven havde den til salg i 6 måneder, og den anden i 2 måneder.
  2. LADYMARION

    Hemverket.se

    Vi er også igang med at sælge vores hus i Gullvik gennem Hemverket og indtil videre er vi meget tilfredse. 2 af vores venner har solgt deres lejlighed gennem dem, og der var ingen problemer
  3. Hejsa Jeg sidder herhjemme og venter på den første ve eller at vandet går. Jeg havde nemlig termin d.15 Juni og ingen baby er kommet endnu:( Jeg bor i Gullvik(Malmö) med min mand og vores datter Liva på 17 måneder. Jeg var også i mødregruppe med hende og det var guld værd. Nu er de alle tilbage til deres job og nogen er flyttet tilbage til DK, så ses ikke så tit mere. Jeg vil meget gerne være med i denne gruppe:) Jeg er meget sjældent inde på sunddebat så der må meget gerne skrives til min mail marionkhansen1@hotmail.com Hilsen Marion
  4. Rot avdrag Er det rotavdrag BS mener?? For det kan man jo kun få hvis man arbejder i Sverige... Vi har lige fået sat alle vinduerne i af Mockfjärd Fönster, det tog så kun 1 år. Kan ikke anbefale dem i hvert fald
  5. Facebook Der er oprettet grupper på facebook med mødregrupper, men det er så danske mødre som mødes
  6. Hej Miriam Jeg fødte for 3 uger siden på Malmø Sygehus. Og kan kun tale varmt om fødselsgangen. Jeg kom i brusebad, karbad og fik lattergas som jeg gerne ville, de lyttede meget til mig og da babyen til sidst havde lidt svært ved at komme ud kom der ekstra personale med det samme for at hjælpe mig med at presse min datter ud. Jeg er glad for jeg ikke valgte at føde i DK. Ville ikke kunne overskue at skulle køre over broen når man har veer. Hvornår har du termin? Hilsen Marion
  7. Hold da op, så må I da have masser af skitøj og stearinlys for at holde lidt på varmen:)
  8. Tak for backup hvis det skulle blive nødvendigt:) Jeg fik endelig fat på firmaet og de kom ud for at konstatere at den ledning til termometeret var defekt, det kunne godt se ud som om at der var et dyr som havde gnavet i den. Så nu kører vores maskine igen på fulde tryk, skønt med varme i disse dage:)
  9. Hejsa Vi har en luft/vand pumpe som kun gider køre engang imellem. Og lige nu har den stået på 16 grader indendørs siden i nat. Har fundet et tlfnr på selve pumpen, men de tager den ikke. Er der andre man kan tage kontakt til? Mærket er Mecaterm AB
  10. Ikea Er også en løsning
  11. Har fået.. Jeg fik lavet min scanning i mandags og jeg vil sige at jeg er glad for at jeg fik den taget. Det er rigtig rart at få afvide at alt ser ud som det skal. Bare det at se babyen er en oplevelse for sig selv:)
  12. Vi skal bare have det hele gjort med regning. Vi tør ikke rigtig den anden metode mere. Vi skal have garanti så vi kan kontakte dem igen hvis der skulle være problemer. Nu har jeg skrevet til Woody og håber på svar snart. Det nytter ikke noget at have kulde når baby kommer:) Tak for links Gio
  13. LADYMARION

    Nye vinduer

    Halløj Vi skal have udskiftet alle vores vinduer i vores villa. Dette skal være inkl montering. Jeg kan simpelthen ikke finde nogle firmaer som gør dette. Kun firmaer som kan levere vinduerne. Kender I nogle som gør dette? Hilsen Marion
  14. LADYMARION

    Midsommar 2009

    Hvor? Hvor bliver det holdt henne? Synes ikke jeg kan finde nogen adresser. Og kan man nå at opleve noget hvis man først er i Sverige kl.17:30? :)
  15. Betalte du for denne scanning? For min danske læge har ikke styr på noget som helst. Hun siger at jeg ikke kan gå til noget i DK så længe jeg bor i Sverige(Selvom jeg har fortalt at jeg arbejder i DK) Hun siger at så skal jeg gå på privatklinikker og betale for det. Er i 9 uge nu, kan man stadig nå denne scaning?
  16. Åbentider Kan man ikke bare møde op dernede? De har nemlig kun åbent på det tlfnr 1 time om dagen.
  17. Mvc Ligger der sådan et sted i Malmö(MVC)? Nu har jeg søgt på eniro.se men jeg kan ikke finde det i Malmö. Får man lavet vandrejournal begge steder? Jeg har nemlig nåleskræk og vil helst ikke have taget flere prøver end nødvendigt.
  18. Både og... Jeg har lige fundet ud af at jeg skal være mor til Januar/Februar:) JUhuuuuu Er bare lidt i tvivl om hvordan det fungerer med læger i Sverige og Danmark. Jeg har taget kontakt til min danske læge og skal til at have lavet en vandrejournal. Men jeg vil også gerne have de undersøgelser jeg kan få her i Sverige, da jeg gerne vil føde her. Men vil det så sige at jeg får lavet 2 vandrejournaler? Og hvor skal man henvende sig? (Har aldrig været hos en læge i Sverige) Hvad har I andre mødre gjort dengang I var gravide? Glade hilsner en førstegangs fødende:)
  19. LADYMARION

    Kattehjem

    Tak for links:)
  20. LADYMARION

    Kattehjem

    Nej det tror jeg ikke jeg får lov til:( Men jeg har nogle øredråber i overskud og ville donere det til et kattehjem:)
  21. Ica Har dagligvare butikkerne så også tidlig luk?
  22. Lol....ja han har også undret sig over at jeg vender ryggen til ham om natten, thi hi
×
×
  • Tilføj...