Jump to content

Hvad er beskatningen på aktiehandel i sverige?


Recommended Posts

Skrevet

lige et hurtigt spørgsmå som jeg ikke ku finde svar på herinde, eller ved google søgning. :D i DK er beskatningen på aktiehandel jo: 28% af de første 44.300 - 43% af resten derudover. hvad er den i sveriege?

Besvaret

Så det er 30% på realiseret afkast går jeg ud fra? Er det egentlig lovligt at lave et "wash-out" i Sverige? Altså hvis man har et værdipapir som har tabt i løbet af året, hvor man så sælger det i slutningen af året for at sænke sit totale afkast og dermed skatten, for dog alligevel at købe det samme papir igen med det samme? Det er ulovligt i USA, men mig bekendt lovligt i Danmark.

Besvaret

Ja, det er 30 procent på realiseret afkast. I tilfälde af man vil sälge en aktie med tab og köbe den igen af skattemässige årsager, så hedder det populärt at man skal tage en risiko for at det skal godkendes. Man må altså ikke köbe tilbage i samme sekund, men bör nok vente en dag eller to. Hvis det er en aktie som ikke handles ofte, kan det väre fornuftigt at vente lidt längere så aktiekursen kan nå at flytte sig. Kilde:http://www.aktiespararna.se/artiklar/Reportage/Planera-din-skatt-fore-arsskiftet/ "För att Skatteverket ska godta en skattemässig aktievändning.."

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...