Jump to content

Christian-SVE

Members
  • Antal indlæg

    31
  • Medlem siden

  • Senest besøgt

Alt der er opslået af Christian-SVE

  1. Altså, jeg er jo svensker, og taler rimelig god dansk - så måske kan jeg väre til nogen hjælp?
  2. Jeg er jo svensker, så jeg kan nok hjälpe dig lidt, hvis det nu ikke er forsent... / Christian
  3. Med et ord: BROLÖBET!!! Jeg kunde simpelthen ikke engang GÅ idag......
  4. Söndag passer bedre for mig, da jeg selv skal deltage i Brolöbet på lördag...
  5. Hmm...er der ikke nogen beachvolley-baner ned ved "Ribban", altså Ribersborg? I värt fald för fandes det baner med net og det hele, men jeg kan ikke huske at jeg faktiskt set nogen det sidste år eller sådan. Ellers er jeg også frisk til at komme med! :)
  6. Gah!!! Kiggede lige ind i statistiken, og jeg ligger jo SIDST!!!! Hmm...det findes ikke nogen anden spil...? Coronne, yatzy, domino...?!
  7. Ja, AktivMera ud ved Limhamn er super! De har også sejlbådsrace og andet sjovt, så dem kan jeg godt anbefalde!
  8. Välkomna till förbuds-Sverige!!! Det är inte märkligt att ni inte förstår alla regler och förordningar vi har herover. Det er slemt nok også for os svenskere! Vi var dog helt sikre på at det ville blive lidt bedre når vi var kommed med i EU, at de ville rydde op i den svenske lovgivning fra Bryssel...men det blev jo bare dobbelt värre: EU on top of den lovgivning vi allerede havde...
  9. Oops... Sådan skal det väre: www.hitta.se
  10. Ribersborg, eller "Ribban" som vi siger, er jo fint, ligesom hele Bo01. For dem, der vil have det lidt mere stille og rolig, så er jo Segevångsbadet helt OK. (Segesvängen 1 i kortet på www.hitta.se). Vedhäfter en artikel fra Sydsvenskan: http://sydsvenskan.se/malmo/article108516.ece / C.
  11. Sverige - Trinidad 0-0...och jag vill bara emigrera!!! Någon som kan erbjuda mig ett danskt medborgarskap, om förlustsviten fortsätter...?! ;)
  12. Good enough for me! 8-delen har jeg biletter til, og jeg bryder mig helt ärlig ikke hvordan det går efter det! Tror vi ender nr.2 i grupp B, vilket sandsynligvis betyder at vi får möde Tyskland i 8-delen i München, og dét ville jo väre en oplevelse!!! :)
  13. Godt! Vi er fire personer der har fået biletter till 8-delsfinalen, og vi er heeelt 100% sikre på at vores blågule hold banker England og Paraguay (og needless to say Trinidad/Tobago)! Ellers må vi bare ta tilbage til Sverige uden at ha set en eneste match... Men det skal bare ikke ske! Sverige vinner sin gruppe også i dette VM! Hvor skal du/I bo?
  14. Sverige vs Verden... Ja, det lyder jo som noget sjovt at more sig med, för jeg tager ned til Tyskland og det rigtige VM! :) Kunde ikke modstå at tage med Sven-Göran Eriksson. Han er vores rigtige helt...eller måske ikke efter den 20:e juni... ;)
  15. Yes, jeg skal löbe. Hvis man nu var med i det förste brolöb 2000, så bliver man jo bare nästen nödt til at löbe også det sidste! :-)
  16. Hold da ferie!!! Her har det sket en hel masse siden sidst!! :) Så: Vedr medlemskab i Malmö Kanotklubb, så er det faktiskt sådan at de 1000 SEK däkker "det hele". Lån af udstyr inklusive deltagelse i alle aktiviteter, gratis. Hvilket betyder at de turer vi arrangerer, er helt gratis. Desuden får de der körer i bil, 15:- / mil. Men altså, det kräver at man har gået en af de introduktionskukrser der klkubben har om sommeren. Den koster 400:-, men så får man 200:- tilbage hvis man bliver medlem. De er meget populäre, de her weekendkurser, så man skal godt nok tilmelde sig meget tidligt om foråret! (Har man padlet havkajak för, og hved hvordan man laver en "kamratredning" og det hele, så er det helt ok at begynde direkte) Ellers andet...jo, kajakpolo! Jeg tror helt ärlig at klubben vil synes at det bliver lidt for mange logistiske problemer, med at starte op en kajakpologruppe... Og bestyrelsen vs Malmö Stad...? nej, hvis vi vill få igang noget, så er det egne initiativer der skal til. Ellers går det aldrig igang...
  17. helt perfekt, "mysigt"! De er da god til svensk efter, hvor lang tid har du väret i Malmö nu, en uge?! Og ja, vi var ju heldige med vejret! Det blir da capo på den der tur (og vejr!), og så tar måske nogen andre med?! / C.
  18. :th2: Hvor sejt!! Har man klaret dét, så kan man sagtens klare at padle till "Ön" i Limhamn og tilbage i aften! Det blir ju en rigtigt fin aften også! Husk bare at tage med lidt "fikapangar", fordi vi plejer at spise nogen sandwich eller noget på et café ved Limhamn för vi tager tilbage. Så ses vi i aften! / C.
  19. Ja, jeg vil gärne at dem der tar med på tordag, tilmelder sig til mig ,enten på denne måde, eller bare ringer til mig på +46 (0)709-850466. Og selvfölgeligt er det helt OK med en "prövetur" uden at väre medlem!! Men igen; man skal väre van til at ro kajak ude på Sundet (eller et andet "hav"!)
  20. Nej, der er ikke ventelister eller noget sådan. Hvis man allerede kan padle havkajak, så er det bare at tilmelde sig på www.mkk.m.se så er man så med. Hvis du ikke er van til at padle i havet, bliver man nödt til at gennemföre en 4-timers sikkerhedskursus. Nu har vi ikke flere tilbage i sommer. Näste sikekerhedskursus er indendörs nogen gang i november tror jeg. Hvis man ikke har padlet kajak over hoved, så går man en weekendkursus. Men det er en hyggelig forening, med meget socialt og sådan! Og igen, smutte bare ned til Drakbåtsfestivalen der begydner på fredag og sludre lidt med os!
  21. havkajaktur på torsdag! Ja, men kom så med på en 12 km aftenstur på torsdag med os! Vi, altså MKK, tar ud på tur til öen med det fantastiske navn "Ön" ved Limhamn. Men det er dog et krav at alle de gäster der tar med, er vane ved kajakturer på havet. Det findes havkajaker at låne. Nogen der har lyst til at ta' med?! / c.
  22. 50 m, og man körer helt op til dörrerne, så det er meget nemt at laste af og på. Men hvilket udstyr bruger man egentlig? Motionskajaker? Jeg kunne godt tänke mig at skrive en notis og sätte den op i klubhuset, så finder vi ud hvis det findes et interesse, til at begynde med. / C.
×
×
  • Tilføj...