Jump to content

Niels Erik H

Members
  • Antal indlæg

    29
  • Medlem siden

  • Senest besøgt

Alt der er opslået af Niels Erik H

  1. Niels Erik H

    Command CD

    Troede egentlig man kunne downloade softwaren fra deres side igennem et betalingsystem. Det ser man da flere og flere steder, og det er da ganske smart.
  2. Niels Erik H

    Quiz tid

    9/10:thumbup:
  3. Ja men der er jo også HTH køkken:laugh:
  4. Har du prøvet og søge i forum? Det giver en del brugbare resultater. Og så kan du jo søge på nybyggerier på hemnet.
  5. De 5 værelses kiggede jeg lidt på. Synes de ligger rigtig lækkert. Men for pokker hvor de koster.. Det var nu også bare mest for at høre om der var nogle herinde der var kommet hurtigt til fadet:)
  6. Niels Erik H

    Nybyggeri

    Faldt over dette nybyggeri ved Limhamn på hemnet. http://www.kronolotsen.se/ Nogen der har købt bostad der? Det ser godt nok ellers lækkert ud!
  7. Hej. Er der nogen herinde der kan svare på hvad man kan forvente og få som flymekaniker i Kastrup med 2 års tidligere arbejde i flyvevåbnet? Ville bare være super:)
  8. Har en kammerat hvor der så fint står på diverse breve osv: Boll, Knud. Den har vi nu ofte moret os over:)
  9. Og sådan nogle krængningsstabilatorer er da bare lige store skulle jeg hilse og sige:surprise: Ihvertfald dem ude fra Lindø.
  10. Jamen jo.. Ingen tvivl om jeg også meget hellere ville have en 997. "Nyt" design med klassiske linjer. Men der er jo nogen der går op i det med økonomien og godt kan "nøjes". (Ikke mig)
  11. Jamen det gør det jo så nemt:) Mente bare kun det var ved eftermonteret at der var krav om lygtevasker, men kan egentlig godt se det ikke ville være ret logisk:rolleye:
  12. Hvis vi går ud fra de 1800 ekstra pr. måned, så betaler du 700kr selv for broen. De andre ting som forsikring, benzin, afdrag og afstand til arbejde kunne også sagtens være det samme herhjemme. Vejer du så de 700kr op mod alle de andre goder, så er det absolut det værd. Men som andre siger, det skal ikke kun være for pengepungens skyld at man flytter.
  13. Niels Erik H

    Xenon

    HVordan er reglerne egentlig med xenon? I DK skal du jo have lygtevasker på hvis det er eftermonteret, men hvad med i sverige? Det blænder jo helt vildt hvis lygten er beskidt:(
  14. Ingen tvivl at det ihvertfald skal være en 996. 997'eren er endnu så ny så du vil tabe for mange penge på den i løbet af de næste 2-4 år. Ville selv gå efter en 4S, da 4 hjulstrækket virker gør gavn i vådt/glat føre. Ikke at at den med baghjulstræk er farlig, men måske en smule mere "spændene" for en der ikke er vant til og køre med mange hk i ryggen:) En 911 der trækker på baghjulene, og med boxeren bagi, ER rimelig tilbøjelig til og smide bagenden hvis man ikke er opmærksom, og det sker når du mindst venter det. De gamle var slemme, men de nye kan så sandelig også
  15. Hvad med en scooter? Det er måske lidt koldt om vinteren, men trods alt mere behageligt end en cykel, og billigere end en bil.
  16. Tror nu ikke der kommer til at ske det store. Men selvfølgelig, chancen er der da.
  17. Niels Erik H

    Debatten...

    Hehe.. Man kan godt se at vinteren er på vej :)
  18. Eftersom de besidder en formue på de 5.6 mio. som ejedommen har af værdi, og med de gængse skatteregler, må de vel punge ud med 69.000 SEK? 30.000 i ejendomsskat, og 39.000 i formueskat.
  19. Det kommer meget an på hvilket selskab du har den igennem, og hvilken ordning du vælger. Mange kan skræddersy en livs/sundhedsforsikring, hvor summen kan udbetales ratevis hver måned, eller som enkelt beløb, nogle dækker kun dødsfald, andre dækker kritisk sygdom, og ved flere skal der tilvælges om den også skal gælde død ved arbejdsulykke.
  20. Du skal stadig have afgiften tilbage når du indører en bil til sverige. Ny eller brugt, spiller ingen rolle. Hurra for det :)
  21. ccdj: Luna er da nok lige en tand for kær :)
  22. Rigtig fornemt. Hvordan med fremleje? Læste noget om at dette kunne blive problematisk. Landet ligger nemlig sådan at jeg sandsynligvis bliver udstationeret 2-3 gange a 6 måneder i løbet af de næste par år, i forbindelse med mit arbejde som Konstabel, og der vil jeg jo nødig lade lejligheden stå ubenyttet hen.
  23. Det kan jeg ikke svare dig på. Men hvis jeg var dig ville jeg gå ned på dit lokale motorkontor og forhøre mig. Sidder nemlig og bliver lidt i tvivl omkring reglerne nu.
  24. Det var dælme en del. Men okay, fair nok. Er stadig lidt lamslået over hvad man kan få for pengene i forhold til København. Det er jo lidt et paradis(endnu).
  25. Ja men ikke på de danske prøveplader. Disse er kun henvendt til kørsel mellem bopæl og forhandler, værksted, etc. Skal du have den over broen, kunne jeg forestille mig du skulle have fat i svenske prøveplader når du forlader DK.
×
×
  • Tilføj...