Guest daniel Skrevet September 15, 2004 Rapporter Skrevet September 15, 2004 Hej, jeg håber at nogen kan hjælpe, jeg købte en mercer fra en forhandler for ca 2½ månede siden, og efter en månede dukkede der nogen motorfejl på bilen som manden ikke vil dække, fordi han mener at jeg har fået bilen billigt, og han ikke har haft nogen overskud. Og snart udløber 3 mdr. garantien, hvad kan jeg gøre, og hvor skal jeg henvende mig? Forhandler ligger i göteborg, og jeg bor i malmö, en pænt stykke vej at køre den lange tur. Håber nogen kan hjælpe.
Guest daniel Besvaret September 15, 2004 Rapporter Besvaret September 15, 2004 Hej, jeg håber at nogen kan hjælpe, jeg købte en mercer fra en forhandler for ca 2½ månede siden, og efter en månede dukkede der nogen motorfejl på bilen som manden ikke vil dække, fordi han mener at jeg har fået bilen billigt, og han ikke har haft nogen overskud. Og snart udløber 3 mdr. garantien, hvad kan jeg gøre, og hvor skal jeg henvende mig? Forhandler ligger i göteborg, og jeg bor i malmö, en pænt stykke vej at køre den lange tur. Håber nogen kan hjælpe.
Guest zeni Besvaret September 15, 2004 Rapporter Besvaret September 15, 2004 Daniel, prøv "konsument verket", det er vist som forbrugerklagenævnet. Men juridisk er forhandleren forpligtet til at udbedre fejlen, hvis den er omfattet at den udstedte garanti. Du kan gå til et andet værksted og få den udbedret hvis han benægter, og efterfølgende skal han dække dine omkostninger. Men altid hos forhandleren først. Hvis du er medlem af FDM i Danmark samarbejder de med ...... MotorMesteren eller M-verket (tjek med FDM) og de kan juridisk hjælpe dig gratis. Håber det ordner sig
Guest thomas Besvaret September 15, 2004 Rapporter Besvaret September 15, 2004 Mener købeloven i Sverige på biler garanterer ½ års garanti. Meld dig ind i motormännen, de har hjulpet en anden pendler.
Guest thomas Besvaret September 15, 2004 Rapporter Besvaret September 15, 2004 Kom lige til at tænke på, få lige hele korrespondencen på mail, den er et juridisk gældende dokument i Sverige. Fo rså har du tids stemplingerne på at du henvendte dig inden for garantiperioden. Garanti er garanti, selvfølgelig vidste han da at den var defekt, siden han solgte den billigt.
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu