Guest christian Skrevet October 16, 2003 Rapporter Skrevet October 16, 2003 Hej Vi er tre unge mænd fra Nordsjælland der nu står og meget gerne vil flytte til sverige. Vi leder derfor efter en lejlighed i Helsingborgområdet og gerne så tæt på færgerne som muligt. Er der nogen der har nogle gode tips/links/kontakter/eller? til nogen der kan hjælpe os med en lejebolig i den egn af verden?? Vi håber på at finde noget i 6000 skr klassen. Gerne på fire værelser. Er der derudover nogen der ved noget om andelslejligheder og finansiering af disse. Kan det betale sig, og hvad er udbetalingen normalt i sådannoget?
Guest christian Besvaret October 16, 2003 Rapporter Besvaret October 16, 2003 Hej Vi er tre unge mænd fra Nordsjælland der nu står og meget gerne vil flytte til sverige. Vi leder derfor efter en lejlighed i Helsingborgområdet og gerne så tæt på færgerne som muligt. Er der nogen der har nogle gode tips/links/kontakter/eller? til nogen der kan hjælpe os med en lejebolig i den egn af verden?? Vi håber på at finde noget i 6000 skr klassen. Gerne på fire værelser. Er der derudover nogen der ved noget om andelslejligheder og finansiering af disse. Kan det betale sig, og hvad er udbetalingen normalt i sådannoget?
vincent Besvaret October 17, 2003 Rapporter Besvaret October 17, 2003 på http://www.seb.se kan du lave en bolånekalkule. "Normalt" kan du låne op ml. 75-85% af Bostadrättens værdi, med det man kalder et "bottenlån" eller bundlån. Derudover kan du låne op til de sidste 10% (ialt 90% lånefinansiering) med et "Toplån" som er dyrere i rente. Betingelsen for at få et sådant lån er, at du skal lægge 10% i udbetaling af købesummen på Bostadsrätten/andelsboligen. Hvis du låner i DK vil du typisk skulle betale en rente på omkring 6-8% for et andelsboliglån - og så løber det på max 20 år. Låner du i sverige er renten mellem 4-6% og løbetiden kan du få i visse tilfælde helt op til 60år. Med andre ord - låner du i Sverige vil du alt andet lige få en billigere finansiering end i DK. Eget eksempel: Låner pt. SEK 335.000 til 4,65%. Månedlig ydelse ca. 2.200 SEK. Løbetiden kan jeg ikke huske men mener det er 30år.
vincent Besvaret June 19, 2004 Rapporter Besvaret June 19, 2004 2 værelses lejlighed 60 m2 udlejes i helsingborg 10 minutter fra centrum (knutpunkten). Delvist møbleret. 5000 svenske
vincent Besvaret June 19, 2004 Rapporter Besvaret June 19, 2004 Til nedenstående ring efter 20,00 på hverdage. 26683017
Guest palle Besvaret June 19, 2004 Rapporter Besvaret June 19, 2004 Bare lige for en god ordens skyld... Det er ikke Vincent (Nikolaj) der her en lejlighed til leje http://www.aegteskabudengraenser.dk/augforum/default.asp?type=article&id=1494&di rect=1
fisker Besvaret June 19, 2004 Rapporter Besvaret June 19, 2004 Palle, skal heller ikke bruge det til noget har en lejlighed her, og min kammerart havde åbenbart osse købt, uden min viden. Det var ham der evt. skulle leje. Har det regnet af H til i malmø idag?
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu