Guest tom Skrevet December 17, 2004 Rapporter Skrevet December 17, 2004 Ja, godt nok er det over Storebælt, men måske kommer turen også til Øresundsbroen. Der er nævnt priser som: Taksterne vil med forslaget falde med 65,5 kr. til 184,5 kr. for en personbil. Med campingvogn falder prisen med 93,75 kr. til 281,25 kr. se: http://www.jp.dk/indland/artikel:aid=2780546/
Gio Besvaret December 17, 2004 Rapporter Besvaret December 17, 2004 Valgflæsk...men bestemt en spise der modtages med kyshånd af forbindelsens brugere. Men omvendt, så tror jeg de vil have svært ved, bagefter, at forsvare ikke at nedsætte taksterne på Øresundsbroen også. Men ét eller andet argument skal de jo nok fiske op af hatten til dén tid. Storebæltsforbindelsen binder trods alt Danmark sammen. Sverige/Øresundsregionen er en helt anden sag - mener politikerne.
Guest tom Besvaret December 17, 2004 Rapporter Besvaret December 17, 2004 Valgflæsk eller ej, så tror jeg klart på at de sætter priserne ned. Men vi må se på mandag, når trafikministeren fremlægger sit forslag.
swoop Besvaret December 17, 2004 Rapporter Besvaret December 17, 2004 Gio: tjaaa, at priserne sættes ned på Storebælt er jo netop pga den store trafik, som er over Storebælt. Og at denne trafik overstiger prognoserne. Det samme kan vi jo desværre ikke sige, sker over Øresund. Godt nok stiger trafikken i disse år, men at den skulle være over, skal man vist tror mere end bare normalt på julemanden. At netop de høje priser bremser trafikken over Øresund er anden snak.
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu