lovebuine Skrevet February 22, 2006 Rapporter Skrevet February 22, 2006 Hej Når man er blevet gift i sverige med sin kone uden for EU, er det så på skatteverket man søger om opholdtilladelse?? og hvor lang tid går der før hun har fået opholdtilladelse??? mere fordi vi skal rejse og vi kan ikke rejse før hun har fået opholdtilladelse, så derfor ville det være rart at vide, jeg ved at det ikke tager 6md som i dk, men har hørt det tager et par uger i sverige, passer det?
Nils Besvaret February 22, 2006 Rapporter Besvaret February 22, 2006 Hej Når man er blevet gift i sverige med sin kone uden for EU, er det så på skatteverket man søger om opholdtilladelse?? og hvor lang tid går der før hun har fået opholdtilladelse??? mere fordi vi skal rejse og vi kan ikke rejse før hun har fået opholdtilladelse, så derfor ville det være rart at vide, jeg ved at det ikke tager 6md som i dk, men har hørt det tager et par uger i sverige, passer det? Det er Migrationsverket, du skal have fat i. Hvor hurtigt, de arbejder, ved jeg ikke, men "et par uger" er nok ønsketænkning.:o
Stokholm Besvaret February 22, 2006 Rapporter Besvaret February 22, 2006 Hej Når man er blevet gift i sverige med sin kone uden for EU, er det så på skatteverket man søger om opholdtilladelse?? og hvor lang tid går der før hun har fået opholdtilladelse??? mere fordi vi skal rejse og vi kan ikke rejse før hun har fået opholdtilladelse, så derfor ville det være rart at vide, jeg ved at det ikke tager 6md som i dk, men har hørt det tager et par uger i sverige, passer det? Det tager optil 2 måneder. Hvis i har papirene i orden så vil jeg tro at 1 måned er realistisk.
almir.dk Besvaret February 22, 2006 Rapporter Besvaret February 22, 2006 Det tog kun 21 dag for mig. Hilsen Almir
lovebuine Besvaret February 22, 2006 Forfatter Rapporter Besvaret February 22, 2006 ja det er selvfølgelig vigtigt med de rigtige papir, er det ik kun fødsels attest konen skal have fra hendes hjemland, eller er der mere??
Michael Rasmussen Besvaret February 22, 2006 Rapporter Besvaret February 22, 2006 ja det er selvfølgelig vigtigt med de rigtige papir' date=' er det ik kun fødsels attest konen skal have fra hendes hjemland, eller er der mere??[/quote'] Prøv også med pas og pasfotos......Bare en god idé. Og så udfylder i blot et enkelt dokument på migrationsverket. Vuuusssj kort tid efter dukker der en uppholdstilstand ind af brevsprækken. Da i jo selvfølgelig søger under EU fri bevægelighed. Vi fik vores inden for 14 dage!
almir.dk Besvaret February 22, 2006 Rapporter Besvaret February 22, 2006 ja det er selvfølgelig vigtigt med de rigtige papir' date=' er det ik kun fødsels attest konen skal have fra hendes hjemland, eller er der mere??[/quote'] Jeg kan desværre ikke hjælpe med det, da min kone har ventet i hjemlandet på opholdtilladelse ( fik på 5 år med det samme ) som tog alt i alt kun 21 dage. Hilsen Almir
lovebuine Besvaret February 23, 2006 Forfatter Rapporter Besvaret February 23, 2006 det lyder overraskene nemt, har prøvet det i dk, men det her lyder som en drøm, jeg glæder mig.
Michael Rasmussen Besvaret February 23, 2006 Rapporter Besvaret February 23, 2006 det lyder overraskene nemt' date=' har prøvet det i dk, men det her lyder som en drøm, jeg glæder mig.[/quote'] Jeg har også prøvet det i DK det tog 10 mdr før min kone fik opholdstilladelsen for 2 år. Men når man nu søger i et andet EU land under EU reglerne så er det nemt og smertefrit at få opholdstilladelsen
lovebuine Besvaret May 4, 2006 Forfatter Rapporter Besvaret May 4, 2006 har nu fået andre regler af vide, er sammen med en fra filipinerne nu som er au pair i dk indtil nov i år og jeg bor som sagt i sverige, så det eneste udvej er at gifte mig, men pludselig er der en der fortæller mig at jeg ikke kan blive gift, først skal jeg søge om fiancee visa som er i 2 år,og så skal man følge svensk undervisning hver eneste dag, er der nogen der har hørt om dette???
MC Manden Besvaret May 4, 2006 Rapporter Besvaret May 4, 2006 har nu fået andre regler af vide' date=' er sammen med en fra filipinerne nu som er au pair i dk indtil nov i år og jeg bor som sagt i sverige, så det eneste udvej er at gifte mig, men pludselig er der en der fortæller mig at jeg ikke kan blive gift, først skal jeg søge om fiancee visa som er i 2 år,og så skal man følge svensk undervisning hver eneste dag, er der nogen der har hørt om dette???[/quote'] Vrøvl. Gift jer, og søg turistvisum til Sverige. Dette skal gøres på en svensk ambassade. Derefter tager I på migrationsverket, og søger opholdstilladelse. Vi fik vores på ca. 20 min. !!! Selvfølgelig kan du blive gift med en der ikke bor i Sverige. Når hun er kommet til sverige, så skal hun følge svensk undervisning på Lernia, hvilket jo kun er rimelig nok. Der er ingen krav om at hun skal gå der i 2 år, men hun skal bestå en række eksamner, og når de er bestået, så kan hun frit søge arbejde. Det tog 8 måneder for min kæreste.
lovebuine Besvaret May 4, 2006 Forfatter Rapporter Besvaret May 4, 2006 Vrøvl. Gift jer, og søg turistvisum til Sverige. Dette skal gøres på en svensk ambassade. Derefter tager I på migrationsverket, og søger opholdstilladelse. Vi fik vores på ca. 20 min. !!! Selvfølgelig kan du blive gift med en der ikke bor i Sverige. Når hun er kommet til sverige, så skal hun følge svensk undervisning på Lernia, hvilket jo kun er rimelig nok. Der er ingen krav om at hun skal gå der i 2 år, men hun skal bestå en række eksamner, og når de er bestået, så kan hun frit søge arbejde. Det tog 8 måneder for min kæreste. hvis jeg gifter mig med hende i sverige, så skal jeg da ikke have turist visum, giver ingen mening,er ved at undersøge det andet, måske det kun er for svenskere
lovebuine Besvaret May 4, 2006 Forfatter Rapporter Besvaret May 4, 2006 så har jeg snakket med ham der bor i sverige hvordan han har fået hans kæreste til sverige fra dk uden at gifte sig med hende, man skal søge om visa på den svenske ambassade i dk, og så får man 2 år, mere er der ikke i det
KThorup Besvaret May 5, 2006 Rapporter Besvaret May 5, 2006 Vrøvl. Når hun er kommet til sverige, så skal hun følge svensk undervisning på Lernia, hvilket jo kun er rimelig nok. Der er ingen krav om at hun skal gå der i 2 år, men hun skal bestå en række eksamner, og når de er bestået, så kan hun frit søge arbejde. Det tog 8 måneder for min kæreste. Min mand fik opholdstilladelse i januar dette år. Under de tre en halv mån. det tog Migrationsverket at behandle vores sag, studerede han svensk på Folkuniversitetet. Det gör han fortsat, men han er på intet tidspunkt blevet tilbudt eller fået stillet krav til sig om at studere på Lernia eller en anden institution. I marts begyndte han desuden at arbejde uden videre problemer. Er vi gået uden om systemet, eller..?
MC Manden Besvaret May 5, 2006 Rapporter Besvaret May 5, 2006 så har jeg snakket med ham der bor i sverige hvordan han har fået hans kæreste til sverige fra dk uden at gifte sig med hende' date=' man skal søge om visa på den svenske ambassade i dk, og så får man 2 år, mere er der ikke i det[/quote'] Det er næsten også korrekt. MEN, det kræver at de har boet sammen, eller har anden dokumentation for at de har kendt hinanden i mere end 2 år. Min kæreste og jeg er heller ikke gift.
lovebuine Besvaret July 4, 2006 Forfatter Rapporter Besvaret July 4, 2006 Det er næsten også korrekt. MEN, det kræver at de har boet sammen, eller har anden dokumentation for at de har kendt hinanden i mere end 2 år. Min kæreste og jeg er heller ikke gift. vores sag er nu ved at blive behandlet på den svenske ambassade på sankt annæ plads og det er ikke 2 år man skal have været kærester, det er 1år sagde damen da vi skulle udfylde ansøgning og de har også fået mit person bevis fra sverige som bevis for jeg bor her, så nu afventer vi og ser. jeg går udfra hvis hun ikke var au pair i dk,så skulle hun nok havde søgt via den svenske ambassade i hendes hjemland.
lovebuine Besvaret July 4, 2006 Forfatter Rapporter Besvaret July 4, 2006 jep det ved jeg, det er lidt op og ned hvor lang tid det tager, kommer an på så meget
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu