Jump to content

Recommended Posts

Besvaret

Verdens grimmeste legetöj ??? Hvad mener du med verdens grimmeste legetöj ?? Min barndoms trold ! Ingen fejl på Gjöl trolde. (Er det mon fordi at jeg selv hedder Gjöl ) Hvem ved... Nej figurer af den lille havfrue må modsvare Dala hesten, bortset fra at Dalahesten er meget söd.

Besvaret

HVAD... Det er en Dam trold, skabt af min navnebroder Thomas Dam. Den stammer ganske rigtig fra Gjøl, men det er en Dam trold. ;) Ellers enig. En bette beskidt sten med en plastic havfrue til 179 kr fremstillet i Taiwan er et godt skud på en Dansk Dala häst.

Besvaret

Se har SVAR: DAM og Gjøl trolde er den samme trold, man kalder trolden for DAM, da det er Thomas Dam, der er skaberen af trolden. Man kalder trolden for Gjøl trold p.g.a. at trolden stammer fra området Gjøl i Nordjylland. Plukket fra trollhouse.dk

Besvaret

Ligemeget om den hedder Gjøl eller Dam. Søde er de sq.. og er forøvrigt dybt rystet over de priser de gamle ryger til på Ebay og andre steder:)

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...