mickiii Skrevet October 28, 2007 Rapporter Skrevet October 28, 2007 Hej, Dette er sikkert et spørgsmål der er besvaret før, men jeg kan ikke umiddelbart finde det herinde: Skal ejeren af bilen også være den der ejer forsikringen på selvsamme? Min kæreste er nemlig et år ældre end mig, og ja... pige, hvilket tidligere har givet en lidt billigere forsikring, men pludselig nu mener forsikringsselskabet (IF) at det er mig der skal stå på forsikringen, hvilket så gør den en del dyrer. På forhånd tak.
Toft Besvaret October 28, 2007 Rapporter Besvaret October 28, 2007 Der er vel ikke noget underligt i at det er EJEREN af bilen der skal tegne forsikringen. "För att teckna försäkringen måste du vara registrerad som ägare till fordonet hos Vägverket och du måste ha fyllt 18 år." Men du kan jo evt sælge din bil til kæresten ;)
mickiii Besvaret October 28, 2007 Forfatter Rapporter Besvaret October 28, 2007 Underligt? Måske ikke, men sådan er det ihvertfald ikke i Danmark, idet at vi i de forgangne 7 år har kørt på den måde. Men tak for svaret!
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu