Jabbekot Skrevet December 4, 2007 Rapporter Skrevet December 4, 2007 Flere danske venner påstår hårdnakkede at det snart blir meget billigere at have dieselbil her i Sverige, da dieselafgiften (?) skulle falde kraftigt.. Er det bare løse rygter eller hvordan? Eller er det fordonsskatten som blir sat ned? Jeg er i hvert fald helt blank her...
BS Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 Hvilken diesel afgift skulle der være tale om? Fordons skatten bliver sænket på de miljøbiler der findes og på biler med partikel filter. Ellers har jeg ikke hørt om nogen sænkninger. Men hvad hjælper det også med de stigninger de har på dieslen i øjeblikket:scared:
homer132 Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 nedsættelse af fordomsafgift for diesel biler med partikelfilter. er det ikke kun de første 3 år, eller har de lavet det om så det er generelt gældende?
BS Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 De første 3 år får du en check af VV mener jeg eller af staten. Men mener også at efter de 3 år er den billigere end bilen magen til uden partikel filter.
larscph Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 Man får helt konkret i dag 6.000 sek i tilskud til betaling af fordonsskat fra vv når bilen nyindregistreres. Det gælder 2007 med indtil videre. Det er så vidt jeg er orienteret ikke besluttet om/hvordan man håndterer det fremover. Jeg hørte en sælger hos BMW tale om at de forventede en genrel reduceret afgift på dieselbiler der er med partikelfilter i 2008, men som sagt var det kun en forventning han/de havde.
larscph Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 Men mener også at efter de 3 år er den billigere end bilen magen til uden partikel filter. Nix, som det er i dag, er afgiften er præcist den samme uanset om der er filter eller ej.
BS Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 Hmm så er det en kortsigtet rabat må man sige.
larscph Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 Hmm så er det en kortsigtet rabat må man sige. Ja! Med lidt held laver de det dog længere nu så det ikke kun har karakter af tilskud ifm køb - der er bare ikke besluttet noget for 2008 og frem endnu. Det ER ikke rimeligt at det koster 3 x så meget at udlede 1 gr CO2 baseret på diesel ift benzin.
bluee Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 Nix' date=' som det er i dag, er afgiften er præcist den samme uanset om der er filter eller ej.[/quote'] Interessant - hvorfor får jeg så rabat fordi jeg har partikelfilter på min?
BS Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 Du får rabat de første par år som skrevet længere oppe. Derefter er der ingen rabat at spore på prisen.
larscph Besvaret December 4, 2007 Rapporter Besvaret December 4, 2007 Interessant - hvorfor får jeg så rabat fordi jeg har partikelfilter på min? Er det ikke bare 6000 kroners tilskudet du tænker på? Der er ikke yderligere rabat specificeret på mine fordonsskatte opkrævninger.
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu