Jump to content

nogle der lejer en hesteboks et sted ??


Recommended Posts

Besvaret

Vi gir' 1600 for boksen, inkl. adgang til ridehus, samt ind- og udtagning på hverdage. Excl. hø og halm. Vi betaler 1600 om året for halm, og for hø pr. forbrugt kilo. Og køber naturligvis også selv foder. I den forrige stald vi var i gav vi 1200 om måneden, inkl. halm, excl. hø. Men der var intet ridehus - hvilket vi virkelig savnede i vinters.

Besvaret

Vi betaler Vi betaler 2000 pr måned. Der indgår hö, halm, ind og ud. Og fodring med vores eget foder. Ingen ridehus. För gav vi 1200 incl halm og betalte hö seperat pr kg- Der var et lille ridehus, men da det ikke kunne vandes om vinteren var det uanvendeligt en stor del af året. Og så havde källingen knad i låget. Vi opdagede senere hvorfor hun havde tomme bokse:sick:

  • 2 weeks later...
Besvaret

Da vi havde heste opstaldet ude, gav vi 1700 kr pr md pr hest. I det indgik boks, spåner, op til 15 kg analyseret høsilage pr dag (ekstra gav vi 1 kr pr kg for) ind og udlukning på hverdage, samt udlægning af høsilage til lunch. stort ridecenter med 3 ridehuse og 3 ridebaner ca 5 min skridt væk, samt kæmpe skov lige på den anden side af vejen.

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...