Jump to content

Recommended Posts

Besvaret

Driftomkostninger er: Vand - varme - el - forsikring - affaldsafhentning. Alt efter ejendomsmægler er 1-5 af ovennævnte ting indeholdt i beregningen på salgsopstillingen. I mit eget tilfælde var forsikring og el inkluderet men ikke de andre.

Besvaret

Der er også en lille detalje som skorstensfejning, der kan indgå drift, men ellers er det meste vist dækket ind i de tidligere indlæg. En rigtig ejendomsmægler vil kunne udspecificere det samlede oplyste beløb for drift i enkeltposter.

Besvaret

Hvad "drift" dækker er dækket ind i de tidligere indlæg - el, varme, vand, vandafledning, skorstensfejning, renovation og måske vedligeholdelse af en privat vej. Jeg vil blot føje til, at det helt klart falder ind under købers undersøgelsespligt at tage rede på, hvad de faktiske udgifter er, og at den opgivne "driftskostnad" derfor kan være henkastet med meget løs hånd fra sælgers side. Man skal undersøge til eget brug, hvad det koster rigtigt, og det, der står på opstillingen fra mægleren, skal man bruge i banken.

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...