Jump to content

Recommended Posts

Skrevet

Nu håber jeg at den her tråd er placeret det rigtige sted, har ikke lige kunnet finde et passende emne til det... Er der nogen der ved hvordan det ser ud når man skal have katte med til Sverige? De skal vel vaccineres og i karantæne, men også hvis de er indekatte? Skal jeg bare henvende mig ved min lokale dyrlæge og sige at jeg gerne vil have dyrene med til Sverige? Og er der desuden nogen der ved om det økonomisk kan betale sig at få kastereret og steraliseret sine katte i Sverige? På forhånd tak!

Besvaret

Den vigtige information du lige skal læse 3 gange er: Blodprov Tidigast 120 dagar och senast 365 dagar efter grundvaccinationen mot rabies ska du be en veterinär ta ett blodprov på djuret för att kontrollera mängden rabiesantikroppar. Dvs, at du skal ca igang 5-6 måneder før i flytter med rabies delen.

Besvaret

Ja det er vist noget af et arbejde... Killingerne er ikke født endnu så det kan godt være at jeg lige skal have snakket med en dyrlæge om det... Det er lidt af en omgang at slæbe de små kræ igennem.... Er der forresten nogen der kender til en evt. hjemmeside hvor der sælges ( undskyld udtrykket ) svenske kvalitetskatte?

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...