Jump to content

Recommended Posts

Skrevet

Hej, Har lige et par spørgsmål om taxakørsel, som jeg håber nogen kan og vil svare på... Hvad koster det egentlig at køre i taxa herovre? Hvis nogen oven i købet kender en ca. pris på turen Annestad->Gamla Staden? Kan taxaerne finde ind i Annestad eller er det ud på Gottorpsvägen og vente? Kan det, som i Danmark, komme ud på eet om man benytter det ene selskab eller det andet, eller er der visse selskaber som kan anbefales eller frarådes? ---------- Hilsen Henrik

Besvaret

Det kan tilrådes at så snart du sætter dig i Taxaen at påråbe dig fastpris. Vi kørte med en taxa mellem Stortorget og Bunkeflo, og han sagde han kunne gøre det for 150SEK, men på taxameter kan den komme helt op på 400SEK. En rimelig stor forskel. Samme tur hjem nytårs morgen, med afsætning af et par lokale piger på Friisgatan, kostede 380SEK på taxameter, men vi var ligeglade bare vi ikke skulle gå hjem den morgen. Turens længde taget i betragtning var det nok billigere end i danmark. Mon ikke de fleste taxaer har navi, og hvis danskerne kan finde en bolig inde i Annestad, kan de lokale sikkert også finde stedet.

Besvaret

Hvis man er i Malmö og skal ud af byen, så kører stort set alle selskaber med fast pris til de omkringliggende byer. "Fastpris ud af Malmö" er langt billigere end en tilsvarende "taxameter tur". Undlad dog at køre med de spader der kører "sort taxa" fredag/lørdag. De er ikke en skid billigere, end dem der er nød til at betale skat af de penge du giver for turen. Generelt er taxa chauffører gode til at finde den adresse de skal hente folk på, og har han problemer med det, ja så har den enkelte lært noget til næste gang han skal til Annestad. Sagt på en anden måde: Det tager ikke mange måneder før stort set alle Malmö chauffører har været et par ture til Annestad :)

Besvaret

Nu har jeg ikke kørt så meget med taxa, men når nu der er så stor forskel på priserne (hvilket jeg har oplevet), kan man så egentlig selv bestemme hvilket selskab man vil køre med når der holder en lang kø af taxaer ved fx. Centralstationen? Eller bliver de ligeså hysteriske som fx. i Danmark, men her er priserne jo også næsten ens (eller er de helt ens?), så det er jo lidt anderledes.

Besvaret

Dyrt Jeg har ikke set på hvilket selskab jeg har kørt med, men synes det er rimeligt dyrt. Kørte lørdag aften kl. 01 fra Stortorget til Lilmhamn pris 200 SKr., Svågertorp til Limhamn søndag 23.45 pris 159 SKr. Så jeg glæder mig til vejret bliver bedre og man kan cykle : )

Besvaret
Jeg har ikke set på hvilket selskab jeg har kørt med, men synes det er rimeligt dyrt. Kørte lørdag aften kl. 01 fra Stortorget til Lilmhamn pris 200 SKr., Svågertorp til Limhamn søndag 23.45 pris 159 SKr. Så jeg glæder mig til vejret bliver bedre og man kan cykle : )
Ikke for at klandre dig...men det er derfor de dyre taxaer stadig er der. Kunder som ikke véd at der kan være en masse penge at spare. Det kan meget ofte betale sig at spørge en tre-fire vogne om deres pris på en given destination, og derefter vælge den billigste. Taxa-branchen herovre har lidt kræmmermarked-status ofte. Der kan pruttes! :D Nå ja...så er der også alle de sorte taxaer. Især tidligt på morgenen, når de store gå-i-byen-steder lukker, kommer disse frem fra sidevejene. Og de er billige. Men et godt råd: tag dem ikke alene! Vær mindst et par stykker...og kig lidt kritisk på chaufføren. Ja, der har været historier om folk der er blevet kørt ud i havnen og rullet. Meen.....lad os nu liiige klappe hesten :laugh:

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...