mrode Skrevet November 28, 2006 Rapporter Skrevet November 28, 2006 http://www.berlingske.dk/indland/artikel:aid=829868/ Sverige tjener på den danske reform Kommunalreformen betyder, at Danmark skal sende 28,5 millioner kroner ekstra til Sverige. Det er kun en lille dråbe i det store billede. Men den danske kommunalreform kombineret med en svensk-dansk skatteaftale betyder, at svenskerne for skatteåret 2007 kan se frem til at få 28,5 millioner danske skattekroner ekstra udbetalt - uden at skulle røre en finger. Det skriver Frederiksborg Amts Avis. Stigningen kommer, fordi de danske kommuners gennemsnitlige skatteprocent til næste år stiger fra 22 til 24 procent. Kommuneskatten stiger, fordi kommunerne med reformen overtager en del af amternes opgaver. Den dansk-svenske skatteaftale fra 2003 bygger på, at skatten bliver trukket i det land, hvor lønnen bliver tjent. Men den del af skatten som er kommuneskat, sendes videre til de svenske kommuner, der har grænsegængere boende. Her skal overførslen være med til at dække udgifter til skole, børnehave og andre velfærdsgoder for de mange danskere, der har slået sig ned i Sverige - og det stigende antal svenskere, der finder arbejde i Danmark. Udligningen over Øresund baserer sig netop på den gennemsnitlige skatteprocent. Afdelingschef Ernst Larsen, SkatØresund, bekræfter, at det forholder sig sådan. - Alt andet lige så betyder kommunalreformen, at svenskere vil få flere penge end ellers, siger han. Svenskerne har netop modtaget 220 millioner skattekroner for år 2005, hvor der var 14.000, der pendlede fra Sverige til Danmark for at arbejde. I år ventes der 20.000 pendlere med arbejde i Danmark, hvilket til næste år vil udløse en check på 314 millioner kroner til de svenske kommuner. Og hvis niveauet holder sig på 20.000 pendlere i skatteåret 2007, så kan de svenske skattemyndigheder inkassere endnu 314 millioner kroner - plus de ekstra 20 millioner kroner, som alene skyldes kommunalreformen. Kilde: Frederiksborg Amtsavis
Guest Mogens Besvaret November 28, 2006 Rapporter Besvaret November 28, 2006 Tag lige den, Ilmar R. Hvis informationerne holder vand - det er jo fra en avis - så mail dem til ham og bed om en kommentar. Evt. som Åbent brev i "Sydsvenskan..."
CoolAIR Besvaret November 28, 2006 Rapporter Besvaret November 28, 2006 Tag lige den' date=' Ilmar R.!!!!![/quote'] Det har han gjort, så Sydnytt her til aften, hvor han udtalte, at det er systemet som er totalt uretfærdigt og at han vil arbejde videre for at man skal betale skat, der hvor man bor!
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu