Guest PeterK Skrevet September 27, 2007 Rapporter Skrevet September 27, 2007 Vi har 2 børn og den ene er født i DK og den anden i SV (har ikke DK cpr-nummer) Børnene er så heldige at modtage penge et par gange årligt af bedsteforældre, men vi er lidt på herrens mark mht placering af pengene. I DK må man max. sætte 3000 ind årligt på børneopsparing og det er ikke nok. Vores søn har ikke DK cpr.nr så han kan ikke få en dansk konto!!! Vi vil gerne have 2 gode gammeldags børneopsparingskontier som er låste indtil de er fyldt 21 år og de må kun bruges til bolig eller lign. Nogle der har erfaring med oprettelse af en fordelagtig løsning i DK eller SV??
lorup Besvaret September 27, 2007 Rapporter Besvaret September 27, 2007 Hej PeterK, Vi har lige oprettet en "Framtidskonto" i Handelsbanken (SE) til vores datter. Det er vist det tætteste man kommer en børneopsaring som sådan, selv det er en konto type for alle. Se mere på www.handelsbanken.se Den giver 3,5% rente og der betales første skat af renten når kontoen lukkes og pengene trækkes ud. Den er så "låst" i perioder i max 10 år. Mvh. Søren
Nils Besvaret September 27, 2007 Rapporter Besvaret September 27, 2007 Hvis man vil placere pengene i værdipapirer, så de giver lidt mere afkast - det behøver jo ikke være noget vildt, men måske bare obligationer - så er den billigste måde at gøre det på skattemæssigt en kapitalförsäkring, som tilbydes af netmæglerne uden afgifter og af bankerne med afgifter, og som kun koster ca. en procent af kapitalen årligt i skat, (men det er naturligvis ikke så gammeldags og ingen egentlig børneopsparing.) :)
Guest PeterK Besvaret September 28, 2007 Rapporter Besvaret September 28, 2007 Hej PeterK, Vi har lige oprettet en "Framtidskonto" i Handelsbanken (SE) til vores datter. Det er vist det tætteste man kommer en børneopsaring som sådan, selv det er en konto type for alle. Se mere på www.handelsbanken.se Den giver 3,5% rente og der betales første skat af renten når kontoen lukkes og pengene trækkes ud. Den er så "låst" i perioder i max 10 år. Mvh. Søren Takker takker - Kigger på de svenske muligheder!!!!!!!!
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu