Jump to content

Recommended Posts

Skrevet

Hvad nu hvis man havde et dansk enkeltmandsfirma ved siden af sit danske arbejde og man mistede sidstnævnte. Kunne man så få supplerende dagpenge eller er man helt diskvalificeret mod at få dagpenge ?

Besvaret
Ikke for 7 år siden.... Måske nu - men tror det ikke.
Nej det ser ikke sådan ud:
Hvis du ved siden af din hovedbeskæftigelse har haft selvstændig virksomhed som bibeskæftigelse, fx ejendomsudlejning, og denne virksomhed ikke ophører, bør du straks tale med ASE. Bibeskæftigelse som selvstændig kan nemlig betyde, at du hverken har ret til dagpenge eller efterløn.
Besvaret
Hvad nu hvis man havde et dansk enkeltmandsfirma ved siden af sit danske arbejde og man mistede sidstnævnte. Kunne man så få supplerende dagpenge eller er man helt diskvalificeret mod at få dagpenge ?
Hvis du er dagpengeberettiget LØNMODTAGER (kan fremvise lønsedler og ansættelsebevis), så burde du kunne få supplerende på det, du tjener i dit enkeltmandsfirma. Det har jeg tidligere prøvet. Hvis du derimod er dagpengeberettiget på grund af dit firma, så er der ingen kære mor: Du skal lukke firmaet for at få dagpenge, og først når det er afviklet, kan du få penge. Du kan læse mere på adir.dk eller vente på, at LotteB svarer dig :th2: Ellers bør din fagforening kunne fortælle dig det (men det kan de som oftest ikke, fordi de ikke har en skid styr på tingene! :rolleye:).
Besvaret
Du kan læse mere på adir.dk eller vente på, at LotteB svarer dig :th2: Ellers bør din fagforening kunne fortælle dig det (men det kan de som oftest ikke, fordi de ikke har en skid styr på tingene! :rolleye:).
Hvorfor skal jeg nu blandes ind:D Har du for øvrigt ikke andet at tage dig til end at sidde hér og uddelegere opgaver på Debatten... et hængeparti i Lund f.eks.:tongue2:
Hvad nu hvis man havde et dansk enkeltmandsfirma ved siden af sit danske arbejde og man mistede sidstnævnte. Kunne man så få supplerende dagpenge eller er man helt diskvalificeret mod at få dagpenge ?
Supplerende dagpenge er, som Cath´en skriver, en mulighed når visse betingelser er opfyldt. Den korte version er, at du primært skal opfylde beskæftigelseskravet; du skal bevise, at virksomheden er en bibeskæftigelse; du skal samtidig stå til rådighed for arbejdsmarkedet, dvs. dit engagement i din virksomhed skal ligge udenfor normal arbejdstid. Hvis såfremt ifald der kan bevilges dagpenge, vil der også ske en regulering i forhold til din indtægt i virksomheden. Lidt facts sort på hvidt: http://www.adir.dk/graphics/informationsprodukter/pjecer/2005/11_arbejdsloeshedsforsikring_honorarmodtagere_mfl/html/chapter04.htm http://www.adir.dk/graphics/informationsprodukter/pjecer/2006/08_a-dagpenge_selvstaendig_bibeskaeftigelse/pdf/a-dagpenge_selvstaendig_bibeskaeftigelse.pdf
Besvaret
Hvorfor skal jeg nu blandes ind:D Har du for øvrigt ikke andet at tage dig til end at sidde hér og uddelegere opgaver på Debatten... et hængeparti i Lund f.eks.:tongue2: Supplerende dagpenge er, som Cath´en skriver, en mulighed når visse betingelser er opfyldt. Den korte version er, at du primært skal opfylde beskæftigelseskravet; du skal bevise, at virksomheden er en bibeskæftigelse; du skal samtidig stå til rådighed for arbejdsmarkedet, dvs. dit engagement i din virksomhed skal ligge udenfor normal arbejdstid. Hvis såfremt ifald der kan bevilges dagpenge, vil der også ske en regulering i forhold til din indtægt i virksomheden. Lidt facts sort på hvidt: http://www.adir.dk/graphics/informationsprodukter/pjecer/2005/11_arbejdsloeshedsforsikring_honorarmodtagere_mfl/html/chapter04.htm http://www.adir.dk/graphics/informationsprodukter/pjecer/2006/08_a-dagpenge_selvstaendig_bibeskaeftigelse/pdf/a-dagpenge_selvstaendig_bibeskaeftigelse.pdf
Det var jo derfor du skulle blandes ind i det :D Gode nyheder. Mange tak.
Besvaret
Hvorfor skal jeg nu blandes ind:D Har du for øvrigt ikke andet at tage dig til end at sidde hér og uddelegere opgaver på Debatten... et hængeparti i Lund f.eks.:tongue2:
Jojo, jeg er skam i gang...! - godt du kunne hjælpe ;)

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...