Martin_M Skrevet April 16, 2009 Rapporter Skrevet April 16, 2009 Telenor starter med 4G.... http://www.telenor.se/allemansratten/ Hastighed på til 150 mbit/s i 2010 og senere op til 1000 mbit/s!
credde Besvaret April 16, 2009 Rapporter Besvaret April 16, 2009 Telenor starter med 4G.... http://www.telenor.se/allemansratten/ Hastighed på til 150 mbit/s i 2010 og senere op til 1000 mbit/s! Telia er allerede i gang med at bygge et 4G test netværk i Stockholm. Så stille og roligt begynder udrulningen. I starten af 2010 er det planlagt at 4G udrulningen skal begynde i Danmark, men situationen er dog stadig uafklaret, da er nemlig ikke er solgt nogle licenser endnu. Men ligesom med 3G vil det starte i de store byer, hvor befolkningstætheden er størst.
Junkeren Besvaret April 16, 2009 Rapporter Besvaret April 16, 2009 Sweet!!! Det ser lovende ud. I starten af 2010 er det planlagt at 4G udrulningen skal begynde i Danmark, men situationen er dog stadig uafklaret, da er nemlig ikke er solgt nogle licenser endnu. Men ligesom med 3G vil det starte i de store byer, hvor befolkningstætheden er størst. Har ikke fulgt med i debatten derhjemme, men staten får næppe 3,8 mia ind på kontoen som de gjorde med 3g nettet for nogle år siden. Der kan man sq snakke om hype - det er først nu det begynder at skæppe lidt i kassen hos diverse telcos.
credde Besvaret April 16, 2009 Rapporter Besvaret April 16, 2009 Sweet!!! Det ser lovende ud. Har ikke fulgt med i debatten derhjemme, men staten får næppe 3,8 mia ind på kontoen som de gjorde med 3g nettet for nogle år siden. Der kan man sq snakke om hype - det er først nu det begynder at skæppe lidt i kassen hos diverse telcos. Det kan jeg sige, at det gør man helt sikkert ikke. I Sverige var der 5 selskaber, som fik en 4G licens. Alt i alt blev der indbetalt 2.1 milliarder SEK for 4G licenserne.
Junkeren Besvaret April 16, 2009 Rapporter Besvaret April 16, 2009 Det kan jeg sige' date=' at det gør man helt sikkert ikke. I Sverige var der 5 selskaber, som fik en 4G licens. Alt i alt blev der indbetalt 2.1 milliarder SEK for 4G licenserne.[/quote'] Det er sq alligevel også en god indtægt for et stykke med æter :)
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu