Jump to content

Recommended Posts

Besvaret

Hvis man søger på indlån uden bindingstid og uden afgifter er bedste rente hos HoistSpar der giver 2,60% Det lyder jo ret godt i forhold til storbankerne. Er der nogen hager? Er bare nervøs for det gamle udtryk med at "lyder det for godt til at være sandt, så er det det også"

Besvaret
Hvis man søger på indlån uden bindingstid og uden afgifter er bedste rente hos HoistSpar der giver 2,60% Det lyder jo ret godt i forhold til storbankerne. Er der nogen hager? Er bare nervøs for det gamle udtryk med at "lyder det for godt til at være sandt, så er det det også"
Så vidt jeg kan se ikke nogen hager - men jeg ville ikke indsætte mere end hvad insætningsgarantien dækker, hvilket vil sige 500.000 SEK. Har selv været kunde hos Bluestep og Sevenday - skal måske overveje at flytte nu, hvor de er faldet lidt bagud i rentekapløbet. Skulle en bank gå ned kan der gå op til 3 måneder før man får sine penge (uden rente i den periode)- men det er 100% sikkert at man får det indsatte tilbage (altså for den del som understiger 500.000).
Besvaret
Er der nogen hager?
Nej, det er der ikke. Det går smidigt, og jeg har både konti hos Hoist, Bluestep og Svea. Så er det bare at rykke pengene rundt der hvor renten er højest pt.
Så vidt jeg kan se ikke nogen hager - men jeg ville ikke indsætte mere end hvad insætningsgarantien dækker' date= hvilket vil sige 500.000 SEK.
Det er ikke noget problem, for de tillader ikke at du sætter mere end 500.000 sek ind på din konto, for din egen skyld. Både Hoist og Bluestep har begge mailet mig at jeg har sat "for meget" ind, og de derfor har tilbageført den mængde penge som overstiger 500.000 - fin service. Kan anbefale Hoist og Bluestep. Svea bruger jeg sjældent, selv om jeg stadig har konto der.
  • 5 months later...
Besvaret

Er der nogen der kender til steder i DK, hvor man kan få en fornuftig indlånsrente? Altså noget i stil med Hoist, Sevendays, Bluestep som vi har her i SE. Dvs, ikke en normal bank som vil give 3% fast rente over 3 år, men god variabel rente med frie udtag.

Besvaret
Det er ikke noget problem, for de tillader ikke at du sætter mere end 500.000 sek ind på din konto, for din egen skyld. Både Hoist og Bluestep har begge mailet mig at jeg har sat "for meget" ind, og de derfor har tilbageført den mængde penge som overstiger 500.000 - fin service.
Luksusproblemer :D

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...