Ufolu Skrevet September 29, 2010 Rapporter Skrevet September 29, 2010 Hej Er der nogen der ved om man kan åbne en bank_konto i Euros i DK (euro_konto), hvor man har en adresse i Ireland....har ikke dansk statsborgerskab, har irsk statsborgerskab... En jeg kender er bange for at Ireland går snart bankerot og han mister sine penge, opsparing... han vil gerne overføre sin opsparing i Euro til DK... Hvis du har en link hvor jeg kan læse...Tak
Jakriborg Besvaret September 29, 2010 Rapporter Besvaret September 29, 2010 Danske Bank findes fx i Irland, så er det ikke lettest bare at oprette en konto der? Mener at den irske filial jo må være under den danske statsgaranti. Og ellers kan man jo få et samordningsnummer hos Skat, hvis man ikke er i besiddelse af et dansk CPR-nr.
bananas Besvaret September 29, 2010 Rapporter Besvaret September 29, 2010 Der er nok ikke andet at gøre end at få fat på hovedkontoret ved at ringe. Det er ikke en helt normal forespørgsel. Men dog formentlig muligt. Hvorfor lave en konto i Danmark i stedet for så mange andre europæiske lande? Hvorfor ikke i Luxembourg eller Schweiz, hvor de er vant til at tage imod udlændinge?
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu