briped Skrevet December 30, 2010 Rapporter Skrevet December 30, 2010 Har modtaget et fint brev i løbet af julen, synes lige jeg ville dele den med resten herinde: Nu är den färdig! Så många gånger vi har promenerat förbi de nya stationerna och funderat över hur det ser ut där nere! Hur kommer det kännas att åka uppför rulltrapporna? Kommer det att kännas som om Malmö blivit en storstad? Vi vill att du som Malmöbo utnyttjar fördelarna i din stad och reser på ett sätt som är hållbart I iängden. Vi erbjuder därför dig som idag tar bilen till jobbet att testa att åka kollektivt istället. Det hela är enkelt. Du ansöker om ett testresenärskap där du väljer att resa via Citytunnein till och från jobbet istället för bilen och får då åka gratis i 30 dagar. Antalet testresenärskap är begränsade - först till kvarn gäller. För att anmäla ditt intresse, gå in på www.malmo.se/testresenar och fyll ¡ en kort enkät. Det är för din skull som Citytunneln byggts. Frân första spadtaget 2005 till invigninigen den 12 december har målet varit att underlätta för dig som bor och verkar I Malmö. Du har fått en ny förbindelse som sparar tid, pengar och miljö. Det ska vara iätt att resa kollektivt. Därför planeras nya hållplatser, cykelgarage och cykelparkeringar vid stationerna. Vid Station Hyllie har vi byggt en fräscht cykelgarage sorn rymmer 1000 cyklar. Station Hyllie blir en central punkt ¡ den nya stadsdel som kommer att byggas upp i området under de närmaste åren. Vi vill att du, vi och alla andra ska gå, cykla och åka kollektivt så att vi gör Malmö lyckligare! Kerstin Gustafsson Gatudirektör
briped Besvaret January 19, 2011 Forfatter Rapporter Besvaret January 19, 2011 Hvor mange herinde har egentlig meldt sig til ovenstående? Og hvor mange er blevet accepteret?
Menace Besvaret January 19, 2011 Rapporter Besvaret January 19, 2011 mig pg blev ikke accepteret da jeg bor 2 km væk fra en station og det er for langt til at teste toget: Hej! Jag heter Csaba och jag jobbar på Gatukontoret i Malmö. Du har anmält dig till testresenärskap på malmo.se/testresenar. Jag jobbar nu med att se över anmälningarna och jag ser att du bor utanför det utskicksområde som vi hade valt att begränsa oss till. Du har angett adressen xxxxxxxxxxx xx och detta är utanför det område som vi hade avgränsat. Enligt vår beställning hos Posten så ska ditt hushåll inte ha fått informationsbladet om testresenärskap. Avgränsningen gjorde vi för att vi ville att de närmaste boende till stationerna skulle få ta del av detta erbjudande. Nu när vi har fått in alla anmälningar så måste vi prioritera de som bor närmast stationerna, så i detta fall blir jag tyvärr tvungen att avanmäla dig från detta projekt. Jag tackar för din anmälan och visade intresse. Hoppas du har förståelse för detta beslut. Om adressen du angett inte stämmer, eller om jag missförstått någonting i din anmälan så hör av dig snarast. Vänliga hälsningar Csaba Gyarmati
Pede Besvaret January 19, 2011 Rapporter Besvaret January 19, 2011 Samme her. Svarede og fik mail fra samme gut. Man er åbenbart kun værdig hvis man bor lige op og ned af en station (hvilket ville være fedt da man så kunne gå hjem og vente på toget kommer).
credde Besvaret January 19, 2011 Rapporter Besvaret January 19, 2011 Man skal åbenbart bo så tæt på stationen, at man kan høre den automatiske kvindestemme annoncerer de seneste forsinkelser på togene, før man er værdig.
gika1234 Besvaret January 19, 2011 Rapporter Besvaret January 19, 2011 Fik samme afslag. Eneste forskel er at det er skrevet af en kvinde.
briped Besvaret January 19, 2011 Forfatter Rapporter Besvaret January 19, 2011 Jeg blev accepteret, bor så også ret tæt på Hyllie station. Som jeg forstår i accept mail så var et af kravene også at man i øjeblikket kørte i bil fremfor tog.
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu