Jump to content

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har for første gang i de 5 år jeg har boet her, fået en dekleration fra skatteverket. I forummet herinde fik jeg mig læst frem til at jeg sku angive min løn (arbejder i dk) og mine renteudgifter, det gjorde jeg så. Har så fået et brev ind, hvori der står at, "skatteverket beslutar at ta upp xxx.xxx till beskattning i sverige". Det jeg så kan forstå ud fra dette er at jeg også skal betale skat i sverige eller hvorn hænger dette sammen?

Besvaret

jeg har slet ikke angivet mine danske renter, mine svenske renter stod der i forvejen, jeg har på en af felterne skrevet hvad jeg fik i løn i dk og i noterne at jeg arbejder i dk, dvs at det skulle jeg ikke have skrevet eller?

Besvaret

Svenskerne tror nu du har tjent penge i Sverige, eftersom du har anført din danske løn. Du må nok hellere få ringet til dem, inden skattemaskineriet kommer for godt igang. ;) Renteudgifter kan fratrækkes i begge lande.

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...