Jump to content

En mulig udvej omkring skattesmæk ved bijob i Sverige


Recommended Posts

Skrevet

Jeg stødte på følgende info hos Øresund direkt. http://www.oresunddirekt.se/Arbete/Arbeta_i_tva_lander/Arbeta_i_tvaa_laender.aspx http://www.oresunddirekt.se/Arbete/Arbeta_i_tva_lander/Arbete pa tvars hinder eller mojlighet.aspx Som de fleste nok har opdaget er det meget problematisk, hvis man tager et bijob i Sverige eftersom at ens danske (hoved)arbejsgiver så pludseligt bliver belagt med nogen og tredive procent i arbejdsgiverafgifter, hvilket nemt kan medføre en fyreseddel. Men det gælder åbenbart kun, hvis man arbejder for en svensk arbejdsgiver. Hvis man er "egen företagere" kommer dette ikke på. citat Øresunddirekt: Men om du tar ett jobb i Sverige samtidigt som du arbetar i Danmark så kan ansvaret kring socialförsäkringen övergå till Sverige, och detta kan ha konsekvenser för din anställning och för din arbetsgivare i Danmark. Observera att detta gäller om du tar anställning i Sverige. Om du däremot har egen näringsverksamhet i Sverige ska du vara socialförsäkrad i det land där du är anställd, dvs. Danmark. Sagt på en anden måde - kan man finde ud af at kalde sig for konsulent og fx starte en "enskild firma", hvorfra man udskriver faktura i stedet for at modtage en lønseddel, så kan man pludseligt godt bijobbe lige så tosset man vil. http://www.skatteverket.se/foretagorganisationer/startadrivaavslutaforetag/foretagsformer/enskildfirma.4.5c13cb6b1198121ee8580002518.html Er der nogen, som har erfaring med dette?

Besvaret

En af de regler man skal være opmærksom på med eget firma er bla, hvis man primært eller helt får sin løn fra et firma (kunde), er at Skat kan betragte det som ansættelse i stedet for og så ryger den fordel med at kalde sig konsulent og havdet eget enkeltmandsfirma.

Besvaret
En af de regler man skal være opmærksom på med eget firma er bla' date=' hvis man primært eller helt får sin løn fra et firma (kunde), er at Skat kan betragte det som ansættelse i stedet for og så ryger den fordel med at kalde sig konsulent og havdet eget enkeltmandsfirma.[/quote'] Tak for input. Jeg ved at den regel gælder for det danske "Skat". Men gælder der en lignende regel for det svenske "Skatteverket".?? Med hensyn til bijob er det jo det svenske "Skatteverket", som er problemet fordi det er DEM, som indkræver sociale afgifter af den danske løn, hvis man tager et bijob i Sverige. Det danske "Skat" er jo sådan set ligeglad med om du bijobber i Sverige og ikke i Danmark.

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...