Jump to content

Recommended Posts

Skrevet

Hej, jeg har et dansk kørekort med erhverskode til bus og taxa. Jeg skal forny det hver femte år da jeg boede i Danmark, men hvad gør jeg næste gang det skal fornys? Jeg kan næsten forestille mig, at det skal laves om til et svensk, men hvordan, og hvorledes?

Besvaret
Hej' date=' jeg har et dansk kørekort med erhverskode til bus og taxa. Jeg skal forny det hver femte år da jeg boede i Danmark, men hvad gør jeg næste gang det skal fornys? Jeg kan næsten forestille mig, at det skal laves om til et svensk, men hvordan, og hvorledes?[/quote']http://debat.sunddebat.com/showthread.php?t=3439&highlight=erhvervsk%F8rekort http://debat.sunddebat.com/showthread.php?t=2347&highlight=taxa+k%F8rekort
Besvaret

Hej Per Mht. dansk kørekort ved jeg så meget, at du skal udfylde nogle papirer (ansøgningsblanket, har desværre glemt hvad de hedder), men blanketten forefindes hos både länsstyrelsen, politiet, køreskolerne eller vägverket. Blanketten skal sendes til länsstyrelsen, hvor du bor. Hvordan og hvorledes med ens eget kørekort imellemtiden, ved jeg desværre ikke endnu ... men jeg skal selv have mit "byttet" til svensk. Hvor ved jeg det? Jeg sidder med en af de fire svenske teoribøger, hvori det står .... :) Måske det kunne besvare dit spørgsmål?:)

Besvaret

At bytte et dansk kørekort til et svensk er ingen større kunst, men nu er det et erhvervskørekort, der skal fornys, og her mangler indtil videre en anvendelig SOP. :o

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...