mrode Skrevet August 28, 2008 Rapporter Skrevet August 28, 2008 Mit eget gæt er Danske Torpere eller lignende? http://www.skat.dk/skat.aspx?oID=1778282 Beskrivelse af de faktiske forhold Spørger er en forening med godt 10.000 medlemmer, hvis formål jf. foreningens vedtægter § 2 er følgende: - at udbygge og bevare et godt forhold mellem X-land og danske ejere og brugere af fast ejendom til fritidsformål i X-land, - at samle danske ejere og brugere af ejendom i X-land om emner af fælles betydning til udveksling af erfaringer, - at varetage medlemmernes interesser over for offentlige myndigheder og private virksomheder samt organisationer i Danmark og X-land i forhold vedrørende køb, eje og brug af fast ejendom, - at udvikle medlemmernes adgang til emner og aktiviteter med kulturelt, socialt, økonomisk og juridisk indhold samt - at formidle kundefordele for medlemmerne ved køb af varer og tjenesteydelser. Herudover har foreningen blandt andet øvrige aktiviteter i form af udarbejdelse og udgivelse af medlemsblad, salg af annoncer, salg af billetter til passage over Øresundsbroen samt drift af brevkassevirksomhed via egen hjemmeside. Med henblik på at udføre aktiviteterne jf. foreningens formålsparagraf samt de øvrige aktiviteter beskæftiger foreningen lønnet arbejdskraft og afholder udgifter til bl.a. drift, administration samt salgsfremmende tiltag. Det fremgår ikke af foreningens vedtægter eller i øvrigt, om foreningen drives med henblik på at opnå et overskud eller ej og det fremgår ikke, hvorledes et eventuelt overskud skal anvendes. Dog følger det af vedtægterne, at foreningens nettoformue ved foreningens ophør, skal anvendes til et efter generalforsamlingens flertalsbeslutning bestemt formål, der skal tilgodese forholdet mellem Danmark og X-land.
Gio Besvaret August 28, 2008 Rapporter Besvaret August 28, 2008 Just præcis. http://www.danske-torpare.dk/omforeningen/default.asp
mrode Besvaret August 28, 2008 Forfatter Rapporter Besvaret August 28, 2008 ja ok.. jeg burde måske have tænkt så langt til at checke deres hjemmeside Så fik jeg stillet min nysgerrighed alligevel, tak for hjælpen :th2:
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu