credde Skrevet March 9, 2007 Rapporter Skrevet March 9, 2007 Se her: http://www.forza.dk/index.php/news/show/id=130293 Det tog kun DBU 24 minutter at afsætte 11.500 løssalgsbilletter til EM-kvalifikationskampen mellem Danmark og Sverige. DBU havde på forhånd regnet med at billetterne ville blive revet væk, da folk har spurgt efter billetter til arvefjendeopgøret i over et år, men da Parken blev meldt udsolgt klokken 10.24, kunne boldspilunionen også notere, at det gik hurtigere end nogensinde før. Det er første gang i tre år, at en landskamp er udsolgt på under en time. Den tidligere rekord skal man tilbage til 1999 for at finde. Her måtte DBU skuffe fodbold-Danmark efter 33 minutters billetsalg til EM-playoffkampen mod Israel. Gad vide hvor de 30.000 andre billetter er ?? Nogle er sikkert til svenskerne men resten er det til Don Ø og DBU's udvalgte?
Homer Besvaret March 9, 2007 Rapporter Besvaret March 9, 2007 Tja, 5 af mine kollegaer var draget på det nærmeste posthus og dér var Billetnet nede allerede kl. 10.01 - og kom aldrig til at virke! Lidt synd for den stakkel der stod forrest i køen og tilsyneladende havde ventet siden klokken l*** i morges...
mrode Besvaret March 9, 2007 Rapporter Besvaret March 9, 2007 Se her: http://www.forza.dk/index.php/news/show/id=130293 Gad vide hvor de 30.000 andre billetter er ?? Nogle er sikkert til svenskerne men resten er det til Don Ø og DBU's udvalgte? Jeg håber da at min arbejdsplads har fået sin del af sponsorbilletterne :)
Pede Besvaret March 9, 2007 Rapporter Besvaret March 9, 2007 Ganske rigtigt så er de resterende billetter til Sverige og DBUs samarbejdspartnere. Det inkluderer diverse sponsorer, DonØ og andre der har fået fedtet sig ind. Det er som regel en del af selve sponsoraftalen af man får x-antal billetter til kampene. At der ryger 3/4 billetter på den front er helt hen i vejret men sidst der var mediestorm over det skete der intet. Pede
tim_pedersen_ Besvaret March 9, 2007 Rapporter Besvaret March 9, 2007 Her kan fordelingen af billetterne ses. http://www.dbu.dk/page.aspx?id=601
thygesen Besvaret March 9, 2007 Rapporter Besvaret March 9, 2007 Man skulle lave en ny roligan klub :-)
credde Besvaret March 9, 2007 Forfatter Rapporter Besvaret March 9, 2007 Egentligt burde hele det indirekte salg i mine øjne også være direkte. Er stadig fortaler for et nationalstadion, hvor der kun spilles landskampe, så kan græsset være i orden!
Pede Besvaret March 9, 2007 Rapporter Besvaret March 9, 2007 Hørt! - Et national stadion ville klart være at foretrække frem for at en klub på den måde igennem årene i den grad er blevet forfordelt takket være DBUs elendige aftale med parken. Fordelingen af billetter er også helt hen i skoven: Udover lokalunionerne får 1000 får klubberne yderligere 1000. Hvad 2000 diverse og 1000 fribilletter dækker over ved ingen - men man kunne forestille sig at den almindelige fodboldtilskuer gladeligt ville betale 2-500 kroner for disse billetter. At DonØ har skaffet sig 2.425 billetter til hver eneste landskamp derinde vidner jo bare om at DBU er idioter. Mindre end 11.500 billetter til offentligheden og så laver de en aftale hvor stadionejeren får næsten 2500 billetter. Sindssygt. Pede
Toft Besvaret March 9, 2007 Rapporter Besvaret March 9, 2007 Ja, man kan jo kun tænke tilbage på de glade landsholdsdage, specielt i 80'erne, hvor tribunerne var total rød/hvide af fans De sidste par år har landsholdet "brokket" sig over at danskerne ikke fylder Parken ud til hver eneste kamp, samt stemningen ikke er som den kunne være... Øøøh ikke så underligt, når Parken er halv fyldt med fans, og resten er folk med slips der har fået foræret en billet til noget der måske ikke en gang interesserer dem :thumbdown Har man været så heldig at være i Parken, f.eks den 5. juni 1985, og så inden for de sidste par år, ja så må det siges at være to helt forskellige kulisser der spilles fodbold i, desværre.
tim_pedersen_ Besvaret March 9, 2007 Rapporter Besvaret March 9, 2007 Hvad 2000 diverse og 1000 fribilletter dækker over ved ingen - men man kunne forestille sig at den almindelige fodboldtilskuer gladeligt ville betale 2-500 kroner for disse billetter. Pede Hej Pede. Ifølge selv samme hjemmeside dækker diverse salg og fribilletter over. Diverse salg: Ved “diverse salg” forstås et antal billetter, DBUs regnskabschef på baggrund af egen 30 års erfaring samt unionens 116-årige traditioner og historik, fordeler til salg blandt forskellige interessenter såvel fast som ad hoc-mæssigt, herunder mindre samarbejdspartnere, udenlandske klubber etc.. Fribilletter: DBU har en fribilletsforpligtigelse overfor følgende grupper: Landsholdstruppen: 80 billetter Tidligere landsholdsspillere: 175 billetter Repræsentantskab: 290 billetter Udvalgsmedlemmer: 125 billetter DBUs Sølvnål: 125 billetter Personale: 125 billetter Dommergruppe: 70 billetter Aftalerne, der enten er af historisk eller kontraktlig karakter, omfatter Københavns Idrætsanlæg i forbindelse med organisationens afståelse af Københavns Idrætspark til konsortiet bag finansieringen og etableringen af Parken i 1990, landsholdstruppen (spillerne fire fribilletter hver, trænere og sundhedssektor to hver), tidligere landsholdsspillere med over henholdsvis 10 landskampe (én billet) eller 25 landskampe (to billetter), DBUs repræsentantskab (145 medlemmer modtager to fribilletter hver, hvoran én er til personligt brug), medlemmerne af DBUs forskellige udvalg, personalegruppen to fribilletter hver, hvoraf den ene er til personligt brug Gruppen under dommerkategorien, hvilket blandt andet omfatter bedømmere og lovfortolkere, samt indehavere af DBUs Sølvnål vil blive tilbudt en billet. DBU har med Parken tillige reserveret rækkerne 28, 29, og 30 på Carlsberg-tribunen (hovedtribunen) til repræsentative formål blandt andet i form af gæster fra Kongehuset, regeringer, ambassader og øvrige fodboldforbund.
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu