Jump to content

Hvad er kultur for dig?


Recommended Posts

Skrevet

Set lidt i lyset af hele kultursnakken, så synes jeg det kunne være lidt sjovt at se hvad i tænker om kultur, hvad den betyder for jer.... a) Hvad forbinder du med svensk kultur? b) Hvad forbinder du med dansk kultur? Hvad er forskellen på Dansk og Svensk kultur?

Besvaret

Som nævnt andetsteds er kultur svær at definere. For mig er dansk kultur fx. en god skt hans med bål osv. En julefrokost med soldebord og hvad der til hører. Svensk kultur vil jeg fremhæve krebsegilde, majfest. Et meget lille uddrag men kan ikke lige komme på flere lige nu.

Guest Supermule
Besvaret

Kultur for mig er en tur i Loungen en fredag aften.... Alternativt klub 47 om torsdagen....

Besvaret

Dansk hygge og kolonihave-kultur. En høker-bajer. Skt. Hans med bål. To knæk ved pølsevognen. Nyhavn om sommeren. Æbleskiver med syltetøj og sukker. Kaffe kl 19 med familien. Familie-sammenkomster på tværs af generationer. Tivoli. Porno-butikker/biografer - Istedgade. Christiania (så længe det varer)....osv osv osv. Kulturerne distancerer sig jo ofte ved små forskelle, men som har en stor betydning. Syd-svenskerne og danskerne er slet ikke så forskellige, kulturelt set. Den største forskel er sproget, og de mennesker der sætter dagsordenen for kulturen i det pågældende land.

Besvaret

Svensk kultur för mig är midsommarfirandet, julmaten, rött-hus-med-vita-knutar romantiken, Pippi Långstrump och de andra Astrid Lindgren barnen Dansk kultur är Tivoli, öl, idiothumor (Dængene fra Angora typen), handboll

Besvaret
Svensk kultur för mig är midsommarfirandet, julmaten, rött-hus-med-vita-knutar romantiken, Pippi Långstrump och de andra Astrid Lindgren barnen Dansk kultur är Tivoli, öl, idiothumor (Dængene fra Angora typen), handboll
Det er mærkeligt du nævner netop Tivoli og øl.. der er fandme flere svenskere i Tivoli end på Lilletorget:) Iøvrigt mangler du der der lystrapper i vinduerne i december.. Hvor jeg bor er det måden man spotter danske naboer på...ingen lys ingen svenskere... meget simpelt..
Besvaret

Sjovt...Astrid Lindgren kunne lige så godt være dansker. Ihvertfald ifølge min verdensopfattelse, da jeg var lille. Jeg er opflasket med Pippi, Karlsson, Emil, Bullerby osv. Især Karlsson på taget var fantastisk. Tror lidt han blev en rollemodel på et tidspunkt ;):p (desværre fik jeg aldrig en damp-maskine, men måtte splitte andres ad...hehe)

filmkarl.jpg

Besvaret
Iøvrigt mangler du der der lystrapper i vinduerne i december.. Hvor jeg bor er det måden man spotter danske naboer på...ingen lys ingen svenskere... meget simpelt..
Og til det kan jeg lige tilføje (omkring svensk kultur), at her i landet, der vare julen bogstaveligt talt til påske for halvdelen af befolkningen.. Det er for sygt at have det lort stående i fire måneder :rolleye:
Besvaret

Jeg må lige tilføje, at julehjerter er en grande del af dansk kultur. Efter flere udlandsophold har jeg venner der bor i f.eks. Frankrig, Ungarn, Mexico, Tyskland m.m., som synes at det er totalt underligt at vi i Danmark forbinder hjerter med jul. Har i øvrigt heller ikke set hjerter som julepynt her i Sverige - i hvert fald ikke i samme grad som i DK :) ("Skal vi flette vore julehjerter sammen..... " osv.) Og angående trappelysetager, så grinte jeg højt da jeg læste den tråd -LOL! Det var det første jeg lagde mærke til her i Sverige (Min første jul hinsidan:-) I Danmark er det kun ældre mennesker der er over 80 eller skinddøde, der har den slags stående fremme i vinduet! (Ved godt at jeg skærer alle over én kam - håber ikke at jeg fornærmer nogen?) :laugh::rolleyes:

Besvaret
Nånå Moerke, nu genereliserer du vist. Jeg har både "trappelysestager" hjemme i Malmö og nu også på mit job i København.
Nej, jeg generaliserer aldrig:rolleyes: jvf Merethes kommentar:) Men Ulmus tag det som et tegn på du er mere integreret end de fleste:) Ihvertfald kulturelt..
Besvaret
LOL!:lol: Humoren er intakt hos Hr. Mørke............ :th2:
Herr Mørke ta' den Trine :D Nu er jeg jo på mange måder et mørkemenneske, så de der brandsikre lavvolts-lystrapper giver mig tit en negativ følelse, for jeg forbinder dem med de huse herude på landet, der ikke kan sælges eller hvor der bare ikke er nogen der gider bo. Så sætter man sådan nogen i vinduerne, for at det skal se beboet ud, og så ser det netop ubeboet ud... :sad:
Besvaret
Herr Mørke ta' den Trine :D Nu er jeg jo på mange måder et mørkemenneske, så de der brandsikre lavvolts-lystrapper giver mig tit en negativ følelse, for jeg forbinder dem med de huse herude på landet, der ikke kan sælges eller hvor der bare ikke er nogen der gider bo. Så sætter man sådan nogen i vinduerne, for at det skal se beboet ud, og så ser det netop ubeboet ud... :sad:
ups! My mistake :scared: .......... - burde ha' gættet at det var en kvinde med den humor ( ikke-sårende, humoristisk, osv.) :p
Besvaret
ups! My mistake :scared: .......... - burde ha' gættet at det var en kvinde med den humor ( ikke-sårende' date=' humoristisk, osv.) :p[/quote'] Det er en meget fin iagttagelse, du har omkring moerkes særligt feminine humor, at den er som du skriver ikke-sårende. Det er noget, jeg også selv har lagt mærke til: Moerkes humor er generelt øjeblikkeligt dræbende. :sick::lol:
Besvaret
Det er en meget fin iagttagelse' date=' du har omkring moerkes særligt feminine humor, at den er som du skriver [b']ikke-sårende. Det er noget, jeg også selv har lagt mærke til: Moerkes humor er generelt øjeblikkeligt dræbende. :sick::lol:
Hmm Nils.. du må undskylde jeg ikke forstår din ellers veludviklede maskuline humor. *Men jeg fanger ikke hvad du mener med øjeblikkelig dræbende. :flov: Ved godt humor som grundregel falder til jorden når den skal uddybes...sorry Desuden har jeg altid fået at vide at jeg tænker som en mand.. altså primært når det drejer sig om humor.. :) Og Merethe du er ikke den første der har troet jeg var en fyr her på debatten.
Besvaret

Jeg synes bare, der var behov for en modvægt til den søstersolidariske selvfejring. Nej din humor er ikke dræbende, men heller ikke specielt feminin eller særligt hensyntagende, som der blev lagt op til. :)

Besvaret
Jeg synes bare' date=' der var behov for en modvægt til den søstersolidariske selvfejring. Nej din humor er ikke dræbende, men heller ikke specielt feminin eller særligt hensyntagende, som der blev lagt op til. :)[/quote'] Godt så.. så er vi vist alligevel enige:) men det er da tarveligt at gå efter mig når det er Merethe der fejrer feminismen..
Besvaret
hehe - og én fjer blev hurtigt til fem høns....... humor kan sommetider være svær at forstå' date=' når man ikke kan se glimtet i øjet på den person der ytrer ;)[/quote']Tak en vis Herre for smileys...og almindelig forståelse og implicitte læsefærdigheder ;)
Besvaret
Og Merethe du er ikke den første der har troet jeg var en fyr her på debatten.
Så kan du jo bare fjerne din solnedgang og sætte et billede på af dig selv og hvis du er en sniger som mig kan du jo bare gemme dig i en kæmpe hætte og bag et par solbriller :th2:
Besvaret
...og hvis du er en sniger som mig kan du jo bare gemme dig i en kæmpe hætte og bag et par solbriller :th2:
GUUUUD...jeg har hele tiden troet at det var din kæreste på dét billede :rolleye::laugh:

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...