Jump to content

Recommended Posts

Skrevet

Vedr. problemet ved Østerport har Øresundstoget mod Helsingør store problemer i disse dage. Har fundet dette citat i EB: "Onsdag middag venter Banedanmark at være tilbage til den normale nødkøreplan, oplyser områdechef Klaus Bergman." Det er jo så tåkrummende pinligt at det faktisk er sjovt - bortset fra dem af os der rent faktisk kører med det skidt. Man er ikke engang i stand til at overholde en nødkørerplan i øjeblikket.

  • 2 weeks later...
Besvaret

Nu har vi haft frostvejr og snestorm. Derfor kunne togene ikke køre pga sporskifte var sneet til eller frosset til (eller hvad ved jeg). Jeg forstår simpelthen ikke, at det er så stort et problem. Jeg kan tydeligt huske, at jeg ventede 1 1/2 time den 23. december. Man må da kunne komme frostvejr i forkøbet og så løse problemet. Det er ikke første gang problemet opstår. I dag har vi 6 - 7 grader og ingen frostvejr. Alligevel kommer øresundstoget 25 minutter for sent. Dvs det er ikke kun frostvejr der er problemet. Hvorfor er der ikke nogen der laver en undersøgelse af, hvad der er problemet ? Det er svært at tage sig til takke med, at der er sket en "teknisk fejl" efterhånden.

Besvaret
Hvorfor er der ikke nogen der laver en undersøgelse af' date=' hvad der er problemet ?[/quote'] Fordi sandheden er ilde hørt - og har altid været det. Problemet er inkompetence, vanetænkning og akkumulerede "rettigheder", som får de ledelsen og ansatte i DSBFirst o.lign. foretagender til at danse om den varme grød uden at tage fat om problemerne.
Besvaret

Så du siger, at problemet ligger i bureaukratiet og at DSB Firsts togførere er nødt til at sige at der er tale om et teknisk problem hver gang ? Fordi Øresundstogene ikke er prioriteret og dermed ikke bliver repareret ?

Besvaret

Vel sikkert fordi, at 10-minutters driften er/var et skrivebordsprojekt... Eller, at DSB First får det samme antal kroner og ører for at køre over uanset, hvor mange afgange (konspirationsteori).

Besvaret

Så hvis vi antager, at de får det samme antal kroner ligemeget om de kommer til tiden eller ej, så skulle det være derfor at de ikke tager fat om problemet ... for hvorfor skulle de? (Når de jo får pengene). Det er ikke servicementalitet og de vil heller ikke lytte til pendlernes ramaskrig. Øresundsstrækningen er åbenbart ikke vigtig / vægtig nok. Jamen så må vi bare fortsætte med at finde os i forsinkelserne.

  • 2 weeks later...

Opret en konto eller log ind for at kommentere

Du skal være medlem for at skrive en kommentar

Opret en konto

Opret en konto på siden her. Det er nemt!

Opret en ny konto

Log ind

Har du allerede en konto? Log ind her.

Log ind nu
×
×
  • Tilføj...