Rene Larsen Skrevet December 28, 2005 Rapporter Skrevet December 28, 2005 Er der nogle af jer som har danske tankkort - eller var i nød til at udskifte dem med svenske da i flyttede til SE? Jeg har kontakte Shell, Statoil og Jet - mine danske kort vil blive lukket når jeg ændre min adr. til en udenlandsk.
Guest Supermule Besvaret December 28, 2005 Rapporter Besvaret December 28, 2005 Jeg har Shell i DK. Ingen problemer der! Rikke kan ikke få et Shellkort i DK, da hun bor i Sverige.... Totalt underligt!!
Rene Larsen Besvaret December 28, 2005 Forfatter Rapporter Besvaret December 28, 2005 Har du også givet Shell din svenske adr.? Da det er det, som gør at de - i.f. Shell kundeservice - lukker det danske Shellkort.
Guest Supermule Besvaret December 28, 2005 Rapporter Besvaret December 28, 2005 Jamen de sender sgu regningen herover hver måned.... Så der er ingen is på koen... Det er helt vildt underligt!
andersen Besvaret December 28, 2005 Rapporter Besvaret December 28, 2005 Jeg har kort til Metax - de sagde ingenting dengang jeg skiftede adressen til Sverige...
Rene Larsen Besvaret December 28, 2005 Forfatter Rapporter Besvaret December 28, 2005 Man skal nok bare ændre sin adr. og lade som ingenting!! Det er jo et forsøg værd ;-) Der er dog lidt positivt ved at skifte Shell/Statoil til et svensk kort - ingen opkrævnings gebyr og hos Shell for man rabat pr tanket liter.
larscph Besvaret December 28, 2005 Rapporter Besvaret December 28, 2005 Q8 har heller ikke noget problem med at man bor i Sverige. Betaling er dog via PBS så de skal ikke sende post herop.
credde Besvaret December 28, 2005 Rapporter Besvaret December 28, 2005 Jeg har Hydro Texaco, Q8 og Statoil kort uden problemer.
Malezar Besvaret December 28, 2005 Rapporter Besvaret December 28, 2005 Q8 her også. Er der nogle som ved hvilken kurs Q8 bruger når man de trækker pengene via pbs?
boysen Besvaret December 28, 2005 Rapporter Besvaret December 28, 2005 Jeg har OK tank kort uden prob.
larscph Besvaret December 29, 2005 Rapporter Besvaret December 29, 2005 Er der nogle som ved hvilken kurs Q8 bruger når man de trækker pengene via pbs? Njaeh - jeg tanker altid i DK... Og dér er det altid 1 krone = 1 krone ;)
Xenius Besvaret January 12, 2006 Rapporter Besvaret January 12, 2006 Tror måske (tese) det hænger sammen med om man er tilmeldt BS eller ej i flytningsøjeblikket til Sverige: Har 3 kort, og Shell kortet, som af en eller anden årsag var blevet afmeldt BS i forbindelse med bankskift (i modsætning til de 2 andre kort), blev lukket ca. 1 måned efter min flytning. Min terori er, at var den tilfældigvis ikke afmeldt BS, havde min ordning fortsat uden problemer, som det er tilfældet med de 2 andre kort (Metax og Jet). Har efterfølgende ringet til Shell, og fået besked om, at så længe man har bopæl i Sverige kan man ikke have dansk Shell kort. Man skal have lavet et svensk.. Kan virkelig ikke se, hvorfor tingene skal være så besværlige nogle gange.. Hvad skulle problemet dog være, hvis man tilmelder det BS i DK? Bedste alternativ er faktisk et Mastercard: Fungerer på samme måde, og frit valg på næsten alle benzinstationer uden diverse "udlandsgebyrer" :)
Guest jxhab Besvaret January 13, 2006 Rapporter Besvaret January 13, 2006 Man skal nok bare ændre sin adr. og lade som ingenting!! Det er jo et forsøg værd ;-) Der er dog lidt positivt ved at skifte Shell/Statoil til et svensk kort - ingen opkrævnings gebyr og hos Shell for man rabat pr tanket liter. Min Kæreste har Dansk shell kort og der er heller ingen problemer, men ok hun har det nok også under lidt andre forhold, så det kan måske gøre forskellen. Vi undersøgte faktisk om det kunne betale sig med et svensk Shell kort men der er ret stor forskel på bezinprisen på en ubemandet og bemandet shell tank, jeg tror forskellen var helt op til 17 øre eller sådan noget og da vi har en ubemandet i nærheden droppede vi ideen. Men som Supermule også skriver. Ingen problemer med regningen.. Jeg tror bare der er et hul når det kommer til at tilmelde sig danske kort med svensk adresse, men hvis du allerede er medlem og flytter til Sverige så er det ikke noget problem. Lidt ala den problematik der har været med 3 telefoner.
Persson Besvaret January 13, 2006 Rapporter Besvaret January 13, 2006 Flyttede til sverige med 3 Dk benzin kort i baglommen Q8, StatOil og Shell - alle tilmeldt PBS. Indenfor en måned var Shell kortet som det eneste af dem lukket. Så den med PBS passer ikke.
Guest jxhab Besvaret January 13, 2006 Rapporter Besvaret January 13, 2006 Flyttede til sverige med 3 Dk benzin kort i baglommen Q8, StatOil og Shell - alle tilmeldt PBS. Indenfor en måned var Shell kortet som det eneste af dem lukket. Så den med PBS passer ikke. Nej jeg tror desværre også det er et spørgsmål om man er heldig eller ej, desværre .. det ville jo være rart hvis det bare kunne fungere =)
BS Besvaret January 13, 2006 Rapporter Besvaret January 13, 2006 Er der så nogen af jer der kan betale i parkerings automaterne i malmø med et dansk benzin kort? Jeg kunne nemlig i starten godt med mit danske kort men ikke længere.
Guest jxhab Besvaret January 13, 2006 Rapporter Besvaret January 13, 2006 Er der så nogen af jer der kan betale i parkerings automaterne i malmø med et dansk benzin kort? Jeg kunne nemlig i starten godt med mit danske kort men ikke længere. Jeg har forsøgt med Visa, mit Diners kort, min kærestes euroshell kort og intet hjalp =)
Gio Besvaret January 13, 2006 Rapporter Besvaret January 13, 2006 Er der så nogen af jer der kan betale i parkerings automaterne i malmø med et dansk benzin kort? Jeg kunne nemlig i starten godt med mit danske kort men ikke længere.Tried them all too...og ingen af dem funkede. Jeg har også kun danske - benzin som betalings-kort. Dog har jeg ikke forsøgt med mit svenske Visa Electron...*hmm*
Persson Besvaret January 13, 2006 Rapporter Besvaret January 13, 2006 Har prøvet div danske benzin kort, diverse master card, AMEX osv de virkede enkelte steder i starten, men det er ved at være et godt stykke tid siden. Iflg kunde support er det kun svenske kort der godtages. Det er vel også dyrere at forsikre sig mod udenlandske betalingskort i Sverige, ligesom det var/er med importerede biler. Engang imellem har man lyst til at citere Obelix 'De er skøre de svenskere'
ulmus Besvaret January 13, 2006 Rapporter Besvaret January 13, 2006 Jeg har prøvet at betale parkering med både mit svenske Preem og Shell-kort, svensk og dansk Visa.Ingen virkede. Jeg måtte gå ind på et hotel og veksle. P....irriterende!
Recommended Posts
Opret en konto eller log ind for at kommentere
Du skal være medlem for at skrive en kommentar
Opret en konto
Opret en konto på siden her. Det er nemt!
Opret en ny kontoLog ind
Har du allerede en konto? Log ind her.
Log ind nu